Potreba po fizioterapiji na domu je v Sloveniji vedno večja, saj je vedno več starih ljudi, javni zdravstveni sistem pa je za njih pripravljen narediti vedno manj. Na srečo je fizioterapija eno od področij zdravstvenega varstva, ki je ljudem dovolj dobro poznano in praktično vsi vemo, da nam dober fizioterapevt lahko mnogo pomaga. Tako fizioterapija na domu počasi, a vztrajno pridobiva svoje mesto ne le med onemoglimi ostarelimi ljudmi, temveč tudi med populacijo zaposlenih, ki pogosto nimajo dovolj časa za to, da bi lahko obiskali fizioterapevtsko ambulanto ali pa si sploh ne morejo privoščiti izostanka na delu.
Fizioterapevti, ki delamo na domu, se pretežno srečujemo z zdravstveno problematiko starostnikov in invalidov. V večini primerov prizadeto osebo srečamo prepozno, šele po tem, ko je predhodno že padla, zbolela, preživela možgansko/srčno kap ali različne operacije,…
Najpogostejše stranke s težavami so starostniki
Sam se pri svojem delu najpogosteje srečujem s starostniki, ki so bili iz različnih razlogov nekaj časa v bolnišnici. Po odpustu iz bolnišnice so starostniki pogosto zelo prizadeti, oslabeli, negotovi ter prepuščeni sami sebi in svojcem. Ko se vrnejo v domačo nego, številni niso deležni nobene rehabilitacijske terapije, ne glede na to, ali so bili v bolnišnici zaradi zlomov in udarnin, ki so jih dobili pri padcu, zaradi težav z dihali, zaradi operacije ali zaradi možganske ali srčne kapi ali kake druge bolezni.
Pravilno vodena fizioterapija na domu povrne funkcionalno samostojnost
Ustrezna, strokovna in pravilno vodena fizioterapija na domu v veliki večini primerov povrne večji del funkcionalne samostojnosti obolelih, lastne izkušnje pa so pokazale, da je po seriji terapij oboleli pogosto v mnogo boljši telesni in mentalni kondiciji, kot je bil pred boleznijo. Za takšne dosežke ni dovolj le to, da fizioterapevt pride enkrat tedensko na dom, v času terapije pa se vsi domači umaknejo v druge prostore. Zelo pomembno je, da bližnji (družinski člani ali pa vsaj sosedje, ki živijo ena ali dvoje vrat stran) vedo, kaj fizioterapevt počne z njihovim družinskim članom.
Fizioterapija namenjena tako bolnikom kot njihovim svojcem
Fizioterapija na domu je zato namenjena tako bolnikom kot njihovim svojcem. Bolnikom je na strokovni način treba pomagati, da svoje vsakdanje aktivnosti v najkrajšem možnem času ter čim bolje obnovijo ter da ponovno zaživijo kar se da normalno življenje, zainteresirane svojce pa v največji možni meri vključiti v proces rehabilitacije tako, da se naučijo, kako lahko svojim domačim sami pomagajo na najboljši, najlažji in najbolj primeren način.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej