»Projekt meritev radioaktivnega radona v gospodinjstvih, ki smo ga fiziki ZVD lani v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje izvedli v 12 občinah po Sloveniji, je prinesel dober vpogled v tveganje na teh območjih. Projekt zato nadaljujemo in širimo na dodatne občine. Vabimo gospodinjstva, da se v okviru projekta brezplačno prijavijo na meritve,« je sporočil dr. Gregor Omahen iz Centra za fizikalne meritve ZVD Zavoda za varstvo pri delu.
Radon je naraven radioaktiven plin brez vonja in barve. Nabira se v zaprtih prostorih in je lahko rakotvoren.Ocenjujejo, da je vsak deseti rak na pljučih posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov.
ZVD trenutno izvaja brezplačne preventivne meritve radona v dveh sklopih območij:
- V domovih prebivalcev na območjih, ki so že prepoznana kot območja z več radona. To so območja
občin Bloke, Cerknica, Črnomelj, Divača, Dobrepolje, Dolenjske Toplice, Hrpelje – Kozina, Idrija,
Ig, Ivančna Gorica, Kočevje, Komen, Logatec, Loška dolina, Loški Potok, Miren-Kostanjevica,
Pivka, Postojna, Ribnica, Semič, Sežana Sodražica, Vrhnika in Žužemberk. - V letošnjem letu so v projekt brezplačnih meritev vključene dodatne občine:
Bohinj, Borovnica, Brezovica, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Grosuplje, Ilirska Bistrica, Jesenice,
Kanal, Kostanjevica na Krki, Kostel, Metlika, Mežica, Mirna Peč, Mokronog – Trebelno, Mozirje,
Nova Gorica, Novo mesto, Osilnica, Radovljica, Straža, Škofja Loka, Trebnje, Tržič, Velike Lašče,
Vuzenica in Žirovnica.
V ZVD pojasnjujejo, da je namen projekta opredeliti ogroženost na posameznih območjih in z ustreznimi preventivnimi dejavnostmi omejiti tveganja. V lanskem letu so v okviru projekta fiziki ZVD-ja odčitali izsledke več kot 430 detektorjev radona. Te so stanovalci namestili v pritlične in kletne prostore, kjer je ogroženost za nabiranje tega rakotvornega plina največja. V primeru, da detektorji zaznajo povečane koncentracije radona, ogrožena gospodinjstva od fizikov ZVD prejmejo napotke, kako se ustrezno zaščititi pred tem nevarnim plinom. »Pri tem velja izpostaviti, da je v veliko primerih ustrezen ukrep že redno zračenje,« je poudaril dr. Omahen iz ZVD.
Vabilo k brezplačnim meritvam
Vse stanovalce na omenjenih območjih, ki jih zanima, koliko radona imajo doma, ZVD vabi k sodelovanju v projektu. Meritev je zanje v okviru projekta brezplačna, saj jo financira Uprava RS za varstvo pred sevanji, ki deluje znotraj Ministrstva za zdravje. Več informacij o prijavah stanovalci najdejo na spletni strani zvd.si, elektronskem naslovu radon@zvd.si in telefonski številki 01 5855 104.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej