Tekmovalnost in globalni trgi nas ženejo v stres
Tekmovalnost in globalni trgi postavljajo vedno večja pričakovanja in zahteve na delovnem mestu, odziv zaposlenih pa se pri tem kaže skozi povečan stres. Rezultat povečanega stresa so povečana bolniška odsotnost od dela, izogibanje nalogam, zmanjšanje produktivnosti, nezadovoljstvo v službi in doma, frustriranost, socialna izčrpanost itd. V Sloveniji se po ocenah kar 50 odstoktov zaposlenih srečuje s stresom, za njim pa trpi okoli 10 odstotkov zaposlenih. Stres na delovnem mestu predstavlja tudi pomemben strošek v zdravstveni blagajni in za izgube v podjetjih. Posledično zadovoljni zaposleni postajajo eden ključnih dejavnikov uspešnega podjetja.
Z namenom osveščanja stresa kot javnozdravstvenega problema in z namenom pomoči tistim, ki se s stresom srečujejo, so v Regionalnem centru informacijsko – komunikacijskih tehnologij Savinja Žalec (RC IKTS Žalec) s pomočjo ekipe domačih in tujih strokovnjakov začeli s projektom @life, zamišljeno kot aplikacijo za pametne telefone, eno prvih tovrstnih na svetu.
Kako aplikacija @life deluje?
S strokovnimi nasveti, praktičnimi napotki, analizo in programi aplikacija @life omogoča uporabnikom kakovostne napotke za boj proti stresu. Deluje po principu virtualnega trenerja, pri tem pa vsebino podpirajo vrhunski strokovnjaki posameznih področij. Z izpolnjevanjem vprašalnikov in testov ter vnosom podatkov o lastnih aktivnostih si uporabnik izdela dnevnik, preko katerega lahko spremlja svoje stanje, trende skozi določeno časovno obdobje in napredovanja. Registriran uporabnik @life portala, ki je anonimen, ima dostop do zanesljivih in veljavnih psiholoških, medicinskih in športnih vprašalnikov, na podlagi katerih dobi povratno informacijo glede svojega telesnega in psihičnega stanja ter prilagojene napotke za učinkovito soočanje s stresom. @life se tudi nenehno dopolnjuje, nadgrajuje in razvija, zato je vanj vključenih oz. je z njim kompatibilnih tudi vedno več obstoječih merilcev oz. naprav na trgu, kot so HRV (Polar), merilec pritiska, pedometer, bodymedia merilec ter drugi. Registracija, ki je za osnovni paket aplikacije @life povsem brezplačna, omogoča še dostop do multimedijske baze športnih vaj in psihoterapevtskih tehnik sproščanja. Do konca aprila 2013 je imel @life blizu 5000 aktivnih uporabnikov.
Aplikacijo bodo testirali tudi na zaposlenih v ZDA
S problematiko stresa na delovnem mestu in njegovega kontroliranja oz. odpravljanja se veliko ukvarjajo tudi partnerji projekta iz Klinike Mayo v ZDA. Tako bodo program @life od 1. junija do 31. avgusta letošnjega leta testirali na svojih zaposlenih. Gre za prvi slovenski projekt, ki ga bodo izvajali na tej mednarodno priznani kliniki. Sestavljen je iz dveh podprojektov. V prvem bo 50 vključenih prostovoljcev dva meseca pilotno preizkusilo rešitev Corporate @life za promocijo zdravja pri delu. Drugi je raziskovalne narave, vanj bo vključenih 18 mladih anesteziologov. Njihova odpornost na stres se bo spremljala ob prvem nastopu službe s konvencionalnimi diagnostičnimi metodami, v primerjavi z uporabniku dostopnejšo @life rešitvijo.
Koliko stanejo Slovenijo delavci, ki so pod prevelikim stresom?
Ocenjeno je, da je zdravstveni absentizem slovensko družbo v letu 2008 stal približno 430 milijonov EUR neposredno, posredno pa približno dvakrat več, in sicer 850-900 milijonov EUR. V Sloveniji smo na enega zaposlenega v letu 2010 zaradi bolniškega staleža izgubili 14,9 dni skupaj.
Najbolj ogroženi so menedžerji
Med posameznimi poklici obstajajo pomembne razlike glede posledic stresa na delovnem mestu. Tako so npr. managerji običajno postavljeni na vrh lestvice poklicev z največ stresa. Ta se kaže v več kot dvakrat večji ogroženosti glede srčno-žilnih bolezni kot fizični delavci. Razlike med delavci na delovnih mestih, kjer je stopnja stresa zelo visoka in med delavci na bolj pasivnih delovnih mestih, pa se kaže tudi v prehranjevalnih navadah, ki jim je treba pri obravnavi stresa prav tako posvečati veliko pozornosti.
Po novem zakonu so delodajlci dolžni oblikovati program za promocijo zdravja
Potem ko je vlada Republike Slovenije v letu 2011 sprejela nov zakon na področju varnosti in zdravja pri delu, so delodajalci za svoje zaposlene dolžni oblikovati programe za promocijo zdravja na delovnem mestu. Promocija zdravja je ob tem postala pomembna naložba v zaposlene in posredno na celotno družbo. Naloga delodajalcev je, da izvajajo programe promocije zdravja na delovnem mestu oz. nudijo dobre osnove za varno in zdravo vedenje delavcev v svojem okolju. Seveda pa je pri tem tudi odgovornost zaposlenih, da si prizadevajo izboljšati svoje zdravje skozi stalno skrb za svoje zdravje, telesno aktivnost in zdrav življenjski slog.
Dodatne informacije o projketu @life so vam na voljo na: www.alife.eu.com
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej