Raziskovalci univerze Yale so ugotovili, da stresne situacije v človekovem življenju (kot so na primer ločitev, smrt bližnjih,itd…) povzročajo zmanjševanje količine sivih celic – tkiv, ki vsebujejo nevrone in priključke, ki procesirajo čustva v naših možganih.
V raziskavi, v kateri so skenirali možgane 103 zdravim prostovoljcem – med njimi so bili tudi prostovoljci , ki so v življenju prestali travmatične dogodke – so raziskovalci prišli do ugotovitve, da imajo prav ti s travmatičnimi izkušnjami v možganih manjšo količino sivih celic.
Se sprašuješ zakaj je to slabo? Vodja študije Emily Ansell razlaga, da naši možgani, zaradi pomanjkanja sivih celic, težje obvladujejo čustva v stresnih situacijah. Predeli v možganih, kjer se je pokazala nižja raven sivih celic, so namreč predeli povezani s procesiranjem človekovih izkušenj, kar posledično vodi k slabši odzivnosti na določene situacije.
Dobra novica je …
Anselljeva poudarja, da zmanjšanje količine sivih celic ni neizogibna prav tako pa škoda ni nepopravljiva. Kot pravi, lahko stres odpravi že zabaven večer s prijatelji, športno udejstvovanje, obisk kina …Tu ne mislimo, da morajo tvoji prijatelji postati tvoji terapevti, katerim boš utrujal s svojimi težavami. Poanta je v tem, da greš s prijatelji med ljudi in se sprostiš. Prav tako lahko k zaviranju krčenja sivih celic pripomore dopust. V študiji iz leta 2007, so strokovnjaki v času izpitnega obdobja skenirali možgane študentom, med tem ko so opravljali različne naloge. Rezultati so pokazali, da so študentje naloge opravili veliko slabše, kot so jih opravili v obdobju, ko so se ravno vrnili iz poletnih počitnic.
Verjetno si počitnic oziroma dopusta ne moreš privoščiti vsak mesec, si pa lahko vsak konec tedna privoščiš kozarec piva in druženje s prijatelji!
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej