Kaj povzroča andropavzo?
Hormonske spremembe so neizogiben spremljevalec staranja tako pri ženskah kot tudi pri moških. Med 40. in 45. letom se namreč začne hitreje nižati količina moških hormonov imenovanih androgeni, prehodno obdobje s spremljajočimi simptomi pa najpogosteje imenujemo ”kriza srednjih let” ali celo ”drugo otroštvo”. Nivo testosterona sicer začne malenkostno upadati že takoj po končani puberteti, po tridesetemu letu se koncentracija znižuje za približno 1% letno, po štiridesetemu pa za skoraj 2% letno. V medicini se ta pojav imenuje andropavza.
Kako je v praksi videti andropavza
Andropavza je povezana s celim nizom fizioloških sprememb. Začetne znaki andropavze pri moških se pojavijo po 40. oziroma 45. letu starosti, močneje izraženi pa postanejo po petdesetem letu. Pri nekaterih moških so simptomi andropavze bolj izraženi, pri drugih manj. Ti simptomi so lahko zmanjšanje libida, zmanjšano število spolnih odnosov, motnje erekcije, neplodnost, spremembe v telesni konstituciji, manjša telesna in obrazna poraščenost in osteoporoza. Andropavza je torej obratni proces od pubertete.
Pojavijo pa se lahko tudi psihične spremembe. Anksioznost, zmedenost, depresija in utrujenost so pogosteje prisotni pri moških z nižjo koncentracijo testosterona. Vročični navali oziroma valunge so pri moških redki, običajno jih vidimo le pri moških s popolno izgubo testosterona (nedelovanje gonad, težave z hipofizo, androgena blokada ob zdravljenju raka prostate).
Vzroki andropavze
Glavni hormonski nadzor je v hipotalamusu, ki z enakomernim izločanjem hormonov v kri poskrbi za pravilno delovanje hipofize, ki pa nadzoruje izločanje testosterona v testisih in stimuliranje procesa spermiogeneze, v katerem nastaja sperma. Vzrok andropavze je znižanje koncentracije testosterona, hormona, ki je odgovoren za razvoj moških značilnosti v puberteti (globok glas, rast dlak …).
Številne raziskave so iskale mehanizme, ki privedejo do zmanjšanega izločanje testosterona z leti. Možne vzroke so našle v zmanjšani odzivnosti hipotalamusa, okvarah na nivoju testisov, zmanjšanju koncentracije prostega, biološko bolj aktivnega testosterona, in porušenemu normalnemu nihanju koncentracije testosterona.
Andropavza in impotenca
Čeprav so nekatere študije dokazale, da imajo moški z večjo seksualno aktivnostjo višjo koncentracijo testosterona kot tisti z manj seksualne aktivnosti, so za nastanek motenj erekcije pomembni tudi ostali psihološki, socialni in zdravstveni dejavniki, ki spremljajo staranje. Znižana koncentracija testosterona sama po sebi torej ni zadosten vzrok impotence.
Analiza semena pri starejših moških ponavadi pokaže znižano število spermijev, zmanjšano gibljivost in povečano število defektnih spermijev. Ta odkritja govorijo, da je verjetnejši vzrok motenj erekcije določena stopnja okvare testisov. Prav zaradi teh dognanj naj nadomeščanje testosterona pri starejših moških ne bi popravilo erektilne funkcije, lahko pa se z njim ublažijo drugi simptomi andropavze.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej