Čeprav znanstveniki že nekaj časa opozarjajo, da prekomerno uživanje energijskih pijač škodi zdravju, nekateri izpraznijo tudi po več pločevink na dan. Opozarjajo, da ni problematično to, da ti napitki dajejo dodatno energijo organizmu, sporno je to, da se s količno popitih energijskih pijač močno pretirava.
Telo se na preveliko količino kofeina odzove različno
Kofeinski napitki so posebej priljubljeni pri študentih, ki morajo zaradi šolskih obveznosti ostati budni cele noči, prav tako pa tudi pri športnikih, ki za svoje dejavnosti potrebujejo dodatno energijo. Ti velikokrat presežejo dovoljeno količino kofeinskega vnosa v telo, na katerega se telo odzove s tresenjem, znojenjem, neenakomernim in pospešenim bitjem srca ter slabim psihičnim stanjem.
Kofein, guarana, tavrin
Večina energijskih pijač vsebuje kofein, guarano in tavrin. V energijskih napitkih najdemo še ginseng, različna umetna sladila, ter vitamine, a kljub vsemu je še vedno glavna sestavina energijske pijače kofein. Guarana je tropska rastlina, ki deluje na živčni sistem in je veliko močnejši simulant kot kofein. Te sestavine energijskih pijač povečujejo vzdržljivost v fizičnih in psihičnih naporih, izboljšujejo koncentracijo, dajejo občutek budnosti in izničijo občutek utrujenosti.
Proizvajalci izrabljajo guarano za dodatne količine kofeina
Najbolj problematično je dodajanje višjih odmerkov kofeina v napitke, saj je za razliko od kave ali čaja organizmu takoj na razpolago. Pogosto je s strani proizvajalcev izrabljena kombinacija kofeina in guarane. Guarana je najbogatejši vir kofeina, kar proizvajalci pogosto izkoristijo, da pod oznako guarana ali izvlečkov guarane prodajajo dodatne količine kofeina, ki niso neposredno označene na pločevinki.
Težava je v tem, da energijske pijače pijemo ohlajene
Težava, ki se pojavlja pri energijskih pijačah, je ta, da jih pijemo ohlajene, za razliko od kave. Zato uporabniki ne občutijo koliko kofeina so pravzaprav vnesli v svoj organizem, čeprav je lahko njegova količina že presegla nivo dovoljenega. Maksimalna dovoljena količina je po mnenju proizvajalcev energijskih pijač ena do dve pločevinki na dan. S tem, da se jih ne priporočajo mlajšim od 18 let, nosečnicam, doječim materam in osebam, ki so podvržene srčnim obolenjem ali povišanem krvnem pritisku.
Tavrin v energijskih pijačah zmanjšuje občutek alkoholiziranosti
Mešanje alkohola z energijskimi pijačami, ki je tudi v Sloveniji postala že ustaljena praksa, je za organizem pravi strup. Zaradi delovanja kofeina in tavrina v energijski pijači se navidezno zmanjša učinek alkoholiziranosti, kar konzumerja vzpodbudi do večjega uživanja alkohola. Kofein vzpodbuja delovanje živčnega sistema, alkohol pa njegovo delovanje zavira. Pri uživanju večjih količin, kar je pogosta praksa mladih, lahko privede tudi do srčnega napada.
In zgolj za primerjavo: Houstonska raziskava je pokazala, da večina energijskih pijač vsebuje več kofeina kot dva decilitra močne črne kave.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej