Mnoga na videz zdravorazumska prepričanja o zdravi prehrani izvirajo iz zgodovinskih prodajnih strategij. Svež pomarančni sok baje pijemo, ker leta 1908 v Kaliforniji niso vedeli kam z obilno letino pomaranč. Oglaševalska agencija je največjemu pridelovalcu Sunkist ponudila rešitev: na trg pošljimo cenene ocejevalnike in začnimo oglaševati koristnost pitja pomarančnega soka za otroke.
Amerika je ponorela in še danes je pomarančni sok stalnica – nujno seveda sveže stisnjen.
Korenje za nočni vid
Zgodba o tem, zakaj vsi Zemljani verjamemo v to, da od korenja bolje vidimo, je še bolj zanimiva. Zgodovinarji pravijo, da gre takole:
Med drugo svetovno vojno so v Veliki Britaniji ponoči izklapljali elektriko, da bi piloti Luftwaffe težje videli cilje za bombardiranje. Britanski vojaški piloti pa so Nemce kljub temi sestreljevali, še preden so prečkali Rokavski preliv – le kako je to mogoče? Britanci so namreč že imeli radarje na letalih. Da pa bi zmedli Nemce, je britanski propagandi aparat začel širiti zgodbo o tem, da njihovi piloti prisegajo na korenje za boljši vid v temi. Vitamin A, ki ga vsebuje, naj bi jim namreč dajal nočni vid!
Da bi v času nočnih izklopov elektrike bolje videli, so začeli korenje jesti takorekoč vsi Angleži in mit o zelenjavi, ki izboljša nočni vid, se je ukoreninil do te mere, da so ga znanstveniki začeli podkrepljevati z raziskavami o tem, kako lahko beta karoten in vitamin A blagodejno delujeta na oči.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej