Kaj je žižola?
Žižola ali kitajski datelj je na Kitajskem zelo pomembna sadna vrsta, medtem ko je pri nas nekoliko manj znana. Ta rdeče rjav sadež, ki raste na trnatih grmih ali drevesih, ima sladkast okus, saj zrele, še čvrste žižole, vsebujejo približno četrtino sladkorjev, delno osušene pa še nekaj več.
Zdravilni učinki žižole
Žižola je sadež, ki je poln mineralov in vitaminov, slednji pa so v prihajajočem času še posebej pomembni za naš organizem in imunski sistem. Žižola vsebuje kar 20 krat več vitamina C kot kateri koli citrus (pomaranča, limona, grenivka …). Poleg tega vsebuje vitamine B1, B2 in B6, ki so med drugim pomembni za zdravo kožo, boljše delovanje ožilja in srca ter živčevja, in minerale kot so kalij, magnezij, fosfor, kalcij, železo in aminokisline.
Poleg blagodejnega učinka na številne organe, kot npr. ledvica, jetra, srce, in ožilje, naj bi žižola zaradi svojega proti stresnega učinka pozitivno vplivala tudi na želodec in vranico.
Najbolje je, da jo ješ surovo
Vsi tisti, ki bi se radi s pomočjo žižole bolje zaščitili pred prehladom oziroma izboljšali svojo odpornost, je najbolje, da jo jeste v surovem stanju. V primeru že prisotne bolezni pa pomagajo posušeni sadeži, iz katerih si skuhaš čaj. Ta je zelo učinkovito zdravilo za zdravljenje dihalnih poti.
Za blagodejen učinek na druge organe je priporočljivo, da si skuhaš čaj iz bolj zrelih žižol in ga po možnosti piješ na tešče. Za pripravo čaja potrebuješ približno eno pest žižol, ki jih kuhaš okoli 15 minut.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej