Maribor je, kot je zagotovo vsem znano, Evropska prestolnica kulture 2012. Ta naziv si je mesto prislužilo skupaj z nekaterimi drugimi manjšimi slovenskimi mesti, in sicer Mursko Soboto, Velenjem, Ptujem, Novim mestom in Slovenj Gradcem. Da boš vedel, kaj se bo v tem času dogajalo posebnega in zanimivega, je Moški.si preveril program na uradni spletni strani projekta ter izbral nekaj najbolj zanimivih točk.
Vodni oltar iz 800 plastenk vode
Mednarodno priznani nemško-nizozemski fotograf in umetnik Ulay, ki si danes prizadeva, da bi voda postala bolj spoštovana in cenjena, predvsem pa dostopna vsem, pripravlja posebej za Maribor novo umetniško stvaritev, instalacijo v in ob Sodnem stolpu v Mariboru na Lentu, kjer bo postavil vodni oltar iz 800 plastenk vode. Instalacijo bo spremljal velik neonski napis »Čigava je voda«.
Risbe iz zbirke Tate Gallery
Ena najpomembnejših galerijskih hiš na svetu,Tate Gallery iz Londona, bo v okviru projekta »Sledenje obrisu: Risbe iz zbirke Tate Gallery« na ogled postavila okoli 150 umetniških del od 19. stoletja do danes, ki so jih ustvarili največji evropski in ameriški umetniki in nekateri manj poznani avtorji. Tako bo možno v Umetnostni galeriji Maribor v živo občudovati dela umetnikov kot so Paul Cézanne, Constantin Brancusi, Edgar Degas, Marcel Duchamp, Lucio Fontana, Alberto Giacometti, Joan Miró, Henry Moore, Pablo Picasso, Robert Rauschenberg, Richard Serra, Kurt Schwitters, JMW Turner in Andy Warhol.
Vojna in mir v Mariboru
Z najnovejšo kreacijo se bo v okviru EPK 2012 predstavil mariborski režiser svetovnega slovesa Tomaž Pandur. Premiera bo 21. februarja v Veliki dvorani SNG Maribor, zaenkrat edina napovedana ponovitev pa je na sporedu 22. februarja.
Razstava »Nemci in Maribor«
Razstava Nemci in Maribor bo »poudarjala dejstvo, da so bili Nemci od časa oblikovanja nacionalnih zavesti pa vse do konca druge svetovne vojne eden od pomembnih akterjev razvoja mesta. Zaradi demografskih razmerij ter gospodarske in politične moči so namreč bili Nemci pomemben mestotvorni element«. Odprtje razstave bo 2. marca v Veliki kavarni Maribor.
Multimedijski projekt »Severni sij«
Multimedijski projekt Severni sij povezuje v mestu Maribor izbrane lokacije, ki so prepoznavne iz literarnega opusa Draga Jančarja, enega najpomembnejših sodobnih slovenskih pisateljev. Ta mesta bodo označena s svetlobnimi napisi naslovov Jančarjevih literarnih del, si čimer bo ustvarjen nekakšen literarni zemljevid. Izbrane lokacije bo štirikrat v letu 2012 obiskal tudi avtor sam, ki bo bral svoja literarna dela, prikazani bodo filmi, posneti po njegovih delih, uprizorjeni ali brani bodo deli njegovih predstav, avtor pa bo na pogovore pripeljal tudi goste, mednarodno sloveča literarna imena.
»Ulični strip« v Mariboru
Ker je v mestu Maribor zmeraj več zapuščenih, propadajočih in izginjajočih hiš, zaradi česar to zgleda žalostno in zapuščeno, je »glavni cilj postavitve stripa na ulici ta, da zapolni vse prazne lokale v mariborskem mestnem jedru. Projekt »Ulični strip« bo opozarjal na problem zapuščenosti in sporočal, da so t.i. mestne packe potrebne obnove. […] Zgodba stripa se bo odvijala od Koroške ceste prek Židovskega trga mimo Tkalskega prehoda in do ulice Ob jarku.«
»Teleport«
S projektom Teleport se želi Maribor približati drugim evropski mestom, kjer je trajnostna kultura mobilnosti že močno razvita. Gre za projekt, ki želi prebivalce večjih mest vzpodbuditi k redni uporabi kolesa kot prevoznega sredstva. V okviru projekta in želji po razbitju predsodka o nezdružljivosti kolesarjenja in zime ter pospešitvi izgradnje jantarne kolesarske poti, se bo Kolesarska parada graZibor 28. januarja z vlakom odpravila iz Maribora v avstrijski Gradec.
»Etnomobil«
Pri projektu »Etnomobil« gre za poskus asimilacije romske skupnosti v Mariboru na nevsiljiv in ustvarjalen način. Nosilci projekta želijo predvsem »opolnomočiti romske ženske, otrokom pa ponuditi široko paleto kulturnih in izobraževalnih delavnic ter dodatno učno pomoč. Aktivnosti, ki v največji meri potekajo v naselju Poljane in na drugih lokacijah v Mariboru, bomo izvajali na odprtih površinah pred bloki ter v skupnih prostorih v blokih in na kombiju, ki se bo imenoval Etnomobil.«
»Najlepši filmi našega življenja«
V okviru večmesečne akcije »Najlepši filmi našega življenja« bodo prebivalci mesta Maribor vabljeni k deljenju svojih najlepših filmskih izkušenj. Rezultat bo neskončen mozaik mariborskih filmskih zgodb, medtem ko bo Slovenska kinoteka odkupila izbrani film bo predvajan predvidoma na Grajskem trgu, kjer imajo organizatorji namen pripraviti največji letni kino v Sloveniji doslej.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej