…a ta pipca ni nič spornega. Gre za elektronsko cigareto, ki se tudi med Slovenci vse bolj uveljavlja. Gospod minister je bil, razumljivo, pod stresom zaradi kolobocij z generalnim državnim tožilcem Zvonkom Fišerjem in v takšnih situacijah je lahko cigareta pri kadilcih življenjskega pomena. Ali e-cigareta, če smo v trendu.
Ali klasična cigareta izumira?
Cigareta še nikoli ni bila na tako slabem glasu, kot danes. Ker je nihče ne mara vohati ali videti, je prepovedana v vseh javnih zaprtih prostorih in – v bližini nosečnic in otroških igrišč, športnih objektov, šol in vrtcev – celo na prostem. Kadilci, premeteni kot so, so kaj hitro strnili glave in nasprotnikom kajenja dali novo kost za glodati.
Nekateri strokovnjaki so zanemarili dejstvo, da stvar še ni znanstveno raziskana in vejpanje brez argumentov razglasili za enako ali bolj škodljivo kot kajenje tobaka. Zagovorniki vejpanja pa pravijo, da je to nemogoče že po kmečki logiki, saj pri kajenju tobaka vdihujemo dim, sestavljen iz stotin kemikalij, ki nastanejo pri gorenju rastline, pri vdihavanju pare iz e-cigarete pa v naše telo pridejo le 4 snovi: voda, glicerin, nikotin in aroma. Skratka, dokler ne obstajajo raziskave, ki bi dokazale škodljivost vejpanja, bi moralo biti posamezniku dovoljeno vleči svojo elektronsko pipco po mili volji. Tudi v bližini nosečnic.
Ugotovitve Eurobarometra sicer kažejo, da je uporaba e-cigaret najbolj pogosta med mladimi. K njeni uporabi posameznika najpogosteje ženeta želja po nehanju kajenja oz. zmanjšanju uporabe tobačnih izdelkov. Statistika sicer kaže, da le 14% uporabnikom e-cigarete uspelo dokončno opustiti kajenje. A po drugi strani je dobra polovica vejperjev zmanjšala uporabo tobačnih izdelkov, kar pa tudi ni kar tako. Podrobne izsledke iz nove Eurobarometrove raziskave o stališčih ljudi do tobačnih izdelkov in e-cigaret si lahko ogledate v teh infografikah.
Zakonodaja o e-cigaretah
Kljub temu, da e-cigareta v ZDA postaja bolj popularen tobačni izdelek v primerjavi s klasično cigareto, se v Sloveniji kultura »vejpanja« še ni pretirano prijela. Evropska Unija je 2012 sprejela popravke Tobačne direktive, ki ji morajo države članice prenesti v svoj pravni red najkasneje do maja 2016. Da pri »vejpanju« ne gre samo za eno izmed trenutnih modnih muh priča tudi dejstvo, da je ta koncept v novo tobačno direktivo uvrstila tudi Evropska komisija. Namen je dati državam članicam smernice, kako te nove produkte regulirati, saj elektronsko napravo, ki sicer resda vsebuje tobak ali nikotin, težko klasificiramo kot navadno cigareto. Slovenija je šele v fazi priprave, da v svoj pravni red prenese določila nove evropske tobačne direktive.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej