Na Planet TV razkrivajo prve podrobnosti življenja v Lovrenčičevi hiši. Gre za eno najstarejših in najpomembnejših stavb na Vrhniki, ki stoji na bregu Ljubljanice, kjer je bilo do leta 1790 potniško pristanišče.
Planet TV v pomlad vstopa z resničnostnim šovom Bilo je nekoč, ki bo tekmovalce popeljal v preteklost.Tekmovalci bodo tako morali živeti brez udobja in številnih pripomočkov, ki jih poznamo danes, da stranišča in kopalnice niti ne omenjamo.
Na tej povezavi si oglejte, kakšna je znamenita hiša videti od znotraj!
Šov je postavljen v leto 1810, v čas Ilirskih provinc, ko se je v šolo uvedel slovenski jezik, Valentin Vodnik je sestavil prve učbenike v našem jeziku, dobili smo fakultete.
Ilirske province so ustanovili Francozi z Napoleonom na čelu. Eden od poglavitnih razlogov za nastanek Ilirskih provinc je bil v tem, da je Napoleon hotel izolirati Avstrijo. Z Ilirskimi provincami jim je namreč zaprl pot do morja, saj so Ilirske province segale od Tirolske do Boke Kotorske.
Pomembno težo za Francoze je imel v Ilirskih provincah tudi idrijski rudnik živega srebra. Sicer so Avstrijci pred prihodom Francozov na naše ozemlje že močno izčrpali zaloge živega srebra v idrijskem rudniku, vseeno pa so Francozi rudnik še vedno lahko koristili. Denar od preprodaje živega srebra pa ni šel v državni proračun, temveč neposredno v Napoleonov žep in v žepe nekaterih drugih generalov.
Kaj je značilno za to obdobje?
Bistvene so bile reforme, najbolj reforma šolstva. Ljubljana je takrat dobila univerzo s petimi fakultetami. Ustanovljene so bile tudi občine, na čelu katerih so bili meri (župani). Ena njihovih pomembnejših nalog je bila ustanovitev šol, za kar so morali sami zagotoviti sredstva.
Zelo pomemben je bil Zoisov krožek intelektualcev, v katerem so bili Anton Tomaž Linhart, Valentin Vodnik, Jurij Vega in drugi. Slovenski intelektualci so stopili skupaj in začeli graditi slovensko narodno identiteto.
Kako so Slovenci sprejeli ustanovitev Ilirskih provinc?
Ob nastanku Ilirskih provinc se je med ljudmi sprva pojavil strah. Francozi so se namreč takrat že tretjič ustavili na slovenskem ozemlju. Pred tem so prečkali naše ozemlje, ko so bili na vojaških pohodih, Napoleon je bil takrat neprestano v vojnah in povsod je novačil nove vojake. Zato so se ljudje v strahu pred njimi skrivali v gozdu.
Po drugi strani pa je bil del slovenske elite navdušen nad prihodom Francozev, ker je videl v tem priliko, da Slovenci, za razliko od obdobja, ko so bili pod Avstrijo, vendarle pridejo do nekakšne samostojnosti. Tudi Ljubljana je postajala vse bolj svetovljanska in ni bila več zgolj podeželsko mesto.
Kaj se je takrat dogajalo v Lovrenčičevi hiši na Vrhniki?
Resničnostni šov se dogaja v Lovrenčičevi hiši, ki jo poznamo tudi pod imenom Stara pošta. Leta 1810 je v hiši živela premožna pivovarska družina. Pred tem je bilo tam pristanišče, mitnica in pošta z gostiščem, novi lastnik pa je eno nadstropje odstranil in združil dve poslopji v eno. Leta 1728 je v hiši prenočil celo avstrijski cesar Karel VI.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej