Film o rojstvu Facebooka
The Social Network je film o rojstvu enega izmed najmočnejših pop-kulturnih fenomenov, Facebooku. Film je režiral David Fincher, ki mu je zgodba o Facebooku predstavljala prav poseben izziv: kako realistično dogajanje čim bolj začiniti in ga prikazati kot napeto dramo. Zgodba se prične leta 2003 s prikazom razmišljajočega Marka Zuckerberga, diplomiranca na Harvardu in strokovnjaka za računalništvo, ki mu v glavo šine briljantna ideja.
Mark namreč razmišlja o tem, kako bi povezal vse študente na Harvardu in tako se rodi ideja o socialnem omrežju Facebooku, kjer bi vsak študent lahko poiskal profil nekdanjih sošolcev, s katerimi bi nato vzdrževal stike. Poveže se tudi s svojim prijateljem Eduardom Saverinom, ki prevzame vlogo poslovnega menedžerja pri tem projektu, nad njuno idejo pa je navdušen tudi poslovnež Sean Parker, ki je izumil internetni program Nepstor, in postane svetovalec pri projektu Facebook.
Napeta drama o poslovnih uspehih in izdaji
Čeprav so nekateri kritično ocenili, da je film nastal kot promocija Facebooka, pa sam projekt nikakor ni zasnovan kot hvalnica Facebooku, ampak kot dramatični prikaz razvoja projekta, ki je spremenil tako Zuckerbergovo življenje kot tudi velik del družbe. Neka ameriška recenzija je film ocenila kot prikaz tega, kaj se zgodi, če se rodi ‘tehnološka pošast’, nekakšen socialno-tehnološki Frankenstein, zaradi katerega se začnejo tudi številne težave vseh vpletenih.
Zgodba zato ni zgolj prikaz poslovnih začetkov in hitrega uspeha Facebooka (po zaslugi katerega je Zuckerberg postal najmlajši bilijarder v zgodovini), temveč tudi zgodba o pohlepu in izdaji. Marka so namreč dvojčka, olimpijska tekmovalca, Tyler in Cameron Winklevoss in njun partner Divya Narendra obtožili, da je ukradel njihovo ideje. Mark naj bi jim namreč obljubil, da bodo skupaj zasnovali omrežje HarvardConnection.com, v resnici pa je njihove predloge izkoristil za snovanje Facebooka.
Kritiki so si skorajda enotni, saj so zapisali, da zgodba govori tudi o povzpetništvu in pohlepu Zuckerberga, o moralno vprašljivih dejanjih, dejanjih vseh vpletenih v projekt (eden izmed pomembnejših je tudi Peter Thiel, ki je omogočil finančni zagon Facebooka) in preizkušnjah prijateljstva.
Zanimivo je, da se Jesse Einsenberg, ki je upodobil Marka, sprva na Facebook sploh ni spoznal: ni imel niti svojega Facebook profila, tudi o samem podjetju ni vedel ničesar. Na vlogo se je pripravljal tako, da je cele dneve poslušal in bral intervjuje z Zuckerbergom. Čeprav je film po mnenju marsikoga briljanten, pa se nekateri sprašujejo, ali je zgodba res realistična ali pa je nekoliko izmišljena, da bi bila bolj zanimiva.
Catfish je zgodba iz zornega kota uporabnika Facebooka
Gre za dokumentarec, ki sta ga posnela režiserja Ariel Schulman in Henry Joost. Igralci so resnični, saj igrajo sami sebe, tako tudi osrednji lik, 24-letnega newyorškega fotografa in Arielovega brata Neva, igra on sam. Zatem, ko je eno izmed svojih fotografij objavil v neki reviji, ga preko e-maila kontaktira 8-letna deklica Abby, ki mu pošlje sliko, na kateri je briljantno naslikala njegovo fotografijo.
Ker je Nev zainteresiran za nadarjeno dekletce, jo najde kar prek Facebooka, kar namiguje na to, da je Facebook vse bolj priljubljen tudi pri zelo mladih otrocih. S pomočjo dopisovanja prek tega omrežja Nev spozna tudi dekličino družino, mamo in sestro Megan. Nev postane dober prijatelj družine, je z njo v stiku in se vse bolj zbližuje z 19-letno Megan, s katero se zapleteta v ‘cyber romanco’.
The social network pripoveduje o samem ozadju Facebooka, z vidika ustvarjalcev, Catfish pa nam predstavi, kako socialna omrežja doživljajo uporabniki. V filmu Nev veliko časa nameni klepetu preko priljubljenih orodij: Facebooka, Google talka, uporablja pa tudi Google maps.
Čeprav ima Nev ves čas občutek realnega prijateljevanja in meni, da nove prijatelje (deklico in družino) resnično pozna, pa ga pravi šok šele čaka, ko se odloči, da se bo končno odpravil na pravi obisk. Kritiki so si enotni: čeprav ni nobene krvi, je film brutalno šokanten, njegovo sporočilo pa je: predstava, ki jo prek interneta dobimo o nekom, ni vedno realna!
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej