Kdo je Ip Man?
Ip Man 2 je nadaljevanje filma Veliki mojster Ip Man (Grandmaster Ip Man v angleškem prevodu). Če je kdo najprej pomislil, tako kot jaz, da gre za računalniškega superjunaka, se hudo moti. Ip Man, včasih romanizirano kot Yip Man, je bil učitelj mladega Brucea Leeja in pravzaprav prvi, ki je odprto poučeval kitajsko borilno veščino wing chun. Začetnica borilne veščine wing chun (ving tsun) je po legendi lepotica Wing Chun, ki se ni želela omožiti z oblastnim vojskovodjo, ta pa jo je izzval na dvoboj. Da bi ga premagala, se je Wing Chun zatekla k budistični nuni, ki jo je naučila, kako naj se brani. Gospoda Ipa je upodobil Donnie Yen, ki se je za borilne veščine navdušil zaradi mame, znane učiteljice kitajskih borilnih veščin. Tudi Donniejeva sestra je igralka in navdušenka nad borilnimi veščinami – njun oče pa je urednik časopisa.
Film je ostal brez Brucea Leeja
Prvi film o mojstru, ki je učil Brucea Leeja, se je osredotočil na Ipove začetke poučevanja wing chuna v mestu Foshan v času druge svetovne vonje, ki je zgodbi uglajenega in umirjenega učitelja borilne veščine priskrbela dramatično podlago. Drugi film naj bi prikazal odnos med velikim učiteljem in njegovim najslavnejšim učencem, a se producenti niso uspeli pogoditi glede pravic z dediči Brucea Leeja, tako da se je njegova vloga iz glavne skrčila na en sam, a legendaren prizor na koncu filma, ko deček Bruce Lee obišče velikega mojstra.
Kar je pri Ipu najbolj očarljivo, je njegova spokojnost, dostojanstvo in miroljubnost. Kljub temu, da je, jasno, najbolj izurjen med mojstri (njegov najresnejši kitajski tekmec v Honkongu je namreč že kar v letih), s spokojnim nasmeškom pravi: „Bolje se je ne boriti.“
Kultivirani Kitajci proti barbarom z Zahoda
Ker niso mogli upodobiti Brucea Leeja, so drugi del zgodbe o Ipu gradili na konfliktu med Kitajci in Britanci v Hongkongu po drugi svetovni vojni. Sovraštvo in nerazumevanje med njimi kulminira v liku britanskega boksarja po imenu Taylor “The Twister” Milos (morda pa le ni bil Britanec?), ki ga igra Darren Shahlavi, izkušeni kaskader britansko-iranskega rodu. Twister je ultimativni bad guy, ustvarjen za prikaz kontrasta med kultiviranimi kitajskimi borilnimi veščinami in zahodnjaškim barbarskim pretepanjem, a vendarle ni povsem kartonast lik – morda zgolj zato, ker mu ob boku stojijo še bolj kartonasti liki angleških zlobcev in primitivcev, ki jih z veseljem zasovražimo in, jasno, navijamo za kitajske mojstre. Borilna koreografija pod taktirko starega volka fajterskih filmov Samma Hunga, ki je glavnega antagonista med Kitajci, mojstra borilne veščine Hung Ga, tudi zaigral, je seveda izvrstna. Sammo Hung je kljub temu, da je že kar v letih, zaigral tudi vse tiste dele, za katere bi drugi igralci potrebovali kaskaderja in pri tem staknil kar nekaj poškodb.
Poklon kungfu filmom stare šole
Ip Man 2 sicer temelji na resnični osebnosti, vendar je ta povezava precej ohlapna, Ipova šarmantna umirjenost pa žal ni plod samo razsvetljenja takšne ali drugačne vrste, ampak se gre zanjo najbrž zahvaliti predvsem konzumiranju opija. Zasvojenost z opijem je bil menda tudi glavni motiv za to, da je Ip sploh začel poučevati wing chun. Kakor koli, to ne zmanjša njegove vloge učitelja borilne veščine, ki je proslavila Brucea Leeja (sicer ustanovitelja jeet kune do-ja), filmu pa ne vzame lepote. Režiser filma Wilson Yip je dejal, da je film „oblika poklona kungfu filmom stare šole“. Impresiven poklon sicer, vendar raje ne glejte dvojke prekmalu za enko – utegnila bi se zdeti kot zgolj variacija na temo. Zelo težko pa pričakujemo Wong Kar-waijevo verzijo življenjske zgodbe velikega mojstra Ipa Mana, ki se kuha že nekaj let, a še ni ugledala platna, in upamo, da bo malce bolj, hja, realistična.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej