Če nismo ravno ljubitelji oz. poznavalci vin, smo pri nakupu vina za pripravo kuhanca lahko hitro v zadregi. Če poenostavimo, si lahko pri temo pomagamo z dvema vodiloma: 1.) iz slabega vina ne moremo narediti res dobrega kuhanega, vendar pa je 2.) nesmiselno uporabiti predobro vino, saj začimbe, pogrevanje in dodani sladkor spremenijo njegovo aromo in okus. Zato je smiselno najti neko srednjo pot, ki bo najbolj ustrezala našemu okusu – in žepu!
Rdeče ali belo kuhano vino?
Ali bomo izbrali rdeče ali belo vino, je seveda stvar okusa oz. lokalne tradicije. Podobno, kot nekateri ljudje raje pijejo rdeče, kot belo vino, se razlikujemo tudi pri izbiri zakuhanega. Katera rdeča in katera bela pa so najbolj primerna?
Pomembno je, da določimo nek minimum kakovosti (maksimum pa bo zagotovo določila cena). Izberite vino, ki je označeno kot kakovostno. Na decembrskih stojnicah in v mnogih gostinskih lokalih pogosto uporabljajo cenena namizna vina, okus pa izboljšajo z obilico dodanega sladkorja ali celo pripravljenimi mešanicami arom in dodatkov. Če pijačo že pripravljamo sami, si bomo seveda privoščili boljše vino. Cene slovenskih kakovostnih vin na policah supermarketov se gibljejo nekje med 3 in 6 evrov, v času decembrskih akcij pa dobimo povsem dostojna že za 2,5 evra. Prihranek 50 centov pa zagotovo ne odtehta slabšega okusa in mačka naslednje jutro.
Večina slovenskih vin sodi v razred kakovostnih, zato izbira ne bo pretežka. Poglejmo nekaj najpogostejših sort.
Sorte rdečih vin: modra frankinja, refošk, teran, modri pino, cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot idr.
Sorte belih vin: beli in sivi pinot, laški rizling, renski rizling, chardonnay, sauvignon, rebula, zeleni silvanec, rizvanec, traminec, šipon idr.
Zagriženi enologi bi zagotovo oporekali izbiri nekaterih vin v prid drugim, a vaše vodilo naj bo okus. Izberite polsuho, suho ali celo polsladko vino ter osnovni recept za pripravo kuhanca priredite po svoje:
Sestavine za kuhano vino:
– 1 l vina
– 0,5 l vode (poljubno)
– lupina limone in pomaranče (pred strganjem smo sadež temeljito oprali!)
– začimbe: žlica nageljnovih žbic, 2 paličici cimeta
– sladkor: glede na sladkost vina in naš okus
V lonec z vinom (in vodo, če smo jo dodali) vržemo začimbe, lupinice in sladkor, postavimo na štedilnik in odstavimo, še preden zavre. Ko postrežemo, zraven ponudimo še dodaten sladkor, da si lahko vsakdo sladka po lastnem okusu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej