Z muškatnim oreščkom tradicionalno začinimo krompirjeve jedi, kot so pire, pražen krompir, bistra krompirjeva juha, špinačo, juhe in omake ter mnoge slaščice (keksi, kolači) in celo pijače (čaji, kuhano vino…). Prefinjena in rahlo pikantna aroma muščatnega oreščka je pogosto zaslužna za tisto piko na ‘i’, zaradi katere nas prijatelji po obedu vprašajo po skrivni sestavini.
Muškatni orešček koristi zdravju (in našemu družabnemu življenju)
A dober okus ni edini razlog, zakaj je muščatni orešček dobro redno uporabljati. V svoji tropski domovini so ga sicer od nekdaj uporabljali v tradicionalni medicini in znanstveno dokazano lahko pomaga pri driski, želodčnih krčih, pri slabosti (podobno kot ingver), deluje protibolečinsko in razkužilno ter – pozor – blaži vetrove.
Tako kot kumino, je zato zelo smotrno jedem s stročnicami, zelenjavo in polnovrednimi žiti dodajati tudi nekaj muškatnega oreščka. Te začimbe namreč pomagajo omiliti ‘posledice’ uživanja teh sicer zelo zdravih živil, ki pa pri mnogih ljudeh, katerih črevesni mikroorganizmi (še) niso navajeni nanje, rade povzročajo napenjanje in vetrovno prebavo. Z njim zato začinite fižolove, lečine in čičerikine jedi, kruh iz polnozrnate moke ter zelenjavne jedi.
STE VEDELI?
Olje muškatnega oreščka se zaradi prijetne arome uporablja pri izdelavi mil in kozmetike. Pridobivajo ga z destilacijo semen, ki so jih prej ‘oglodali’ črvi – ti pojedo večino tkiva, bogatega s škrobom in maščobami, pustijo pa lupino, bogato z eteričnimi olji.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej