Oljčno olje se ne sme segrevati, ker naj bi ob tem v njem nastajale škodljive transmaščobne kisline. To je prehranski mit, ki ga mnogi trdovratno zagovarjajo, saj da naj bi nekje prebrali študijo o tem. No, seveda trditev o škodljivosti segretega oljčnega olja ne drži, res pa ga je priporočljivo uporabljati za hladne jedi, pravijo na Inštitutu za nutricionistiko, saj da tako dobimo kar največ koristi od njega.
Inštitut za nutricionistiko na portalu prehrana.si razkriva številne prehranske mite, med drugim tudi tisti, ki trdi, da se oljčno olje ne sme segrevati zaradi škodljivih transmaščobnih kislin. V resnici pa je oljčno olje termično stabilno zaradi visoke vsebnosti enkrat nenasičenih maščob in antioksidantov. Raziskave so pokazale, da segrevanje oljčnega olja ne predstavlja tveganj za zdravje, vendar se s tem zmanjša količina koristnih snovi v olju, kot so polifenoli in vitamin E. Priporočljivo je čim krajše segrevanje oljčnega olja, če želimo ohraniti večji delež teh koristnih snovi. Oljčno olje se lahko uspešno uporablja pri topli pripravi jedi, saj je stabilno in se obnese enako dobro ali celo bolje kot druga rastlinska olja. Priporočeno je predvsem za pripravo hladnih jedi brez segrevanja, saj se pri segrevanju zmanjšuje vsebnost koristnih snovi. Za cvrtje in pečenje pri visokih temperaturah so bolj primerna namenska rafinirana rastlinska olja. Oljčno olje se lahko uporablja pri pečenju med 180 in 230 °C ter pri kuhanju z dodatkom manjše količine olja, vendar je najbolje dodati olje tik pred koncem kuhanja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej