Malt in single malt viski
Pri izdelavi malt oziroma sladnega viskija, tudi sladnika, se uporablja izključno ječmen. Single malt viski mora prihajati samo iz ene žganjarne, v hrastovih sodih pa se mora starati najmanj tri leta. Večina žganjarn uporablja tudi postopek hladne filtracije, zaradi katerega pijača v steklenici ni motna. Zaradi žganjarskih kotlov z daljšim vratom je single malt viski blažjega okusa, bolj tršati žganjarski kotli pa dajejo močnejši destilat.
Pridelovalci se pri proizvodnji malt viskija zelo držijo tradicije, zato tudi nove kotle izdelajo po natančni meri starega – z vsemi njegovimi pomanjkljivostmi in vdrtinami vred, pomembno vlogo pri izdelavi pa ima tudi tako imenovani žganjarski mojster, ki svoj viski dodobra pozna. Na trgu so tudi mešanice različnih vrst malt viskijev, ki jih imenujejo vatted malt whisky, a med ljubitelji niso posebno priljubljeni.
Škotski single malt viskiji: Aberlour, The Macallan, Glenfiddich, Balvenie, The Glenlivet
Aberlour, Oban, Taliskr, Laphroaig, Lagavulin, Ardbeg, Bruichladdich, Bowmore, Bunnahabhain, Glengoyne, Glenkinchie
Irski single malt viskiji: Bushmills, Black Bush, Connemara, Locke’s 8 Year Old, Tyrconnel, Red Breast
Blended viski
Po definiciji je blended viski mešanica malt in grain viskija. Malt viski sestavlja od 20 do 50 odstotkov blended viskija, ostalo pa je grain viski. Grain viski v nepretrganem postopku žganjekuhe delajo iz ječmena in tudi drugih vrst žitaric (koruze, pšenice …). Grain viski nastaja v posebni napravi za destilacijo, ki so jo izumili leta 1830 in je v nenehnem pogonu – ni je treba po vsaki polnitvi očistiti in ponovno napolniti, kakor je v navadi pri proizvodnji malt viskija. Grain viski je zato zelo lahek in bolj praznega okusa ter kot tak za pitje skoraj neprimeren.
Zato so ga začeli dodajati okusnejšim vrstam viskija in iz mešanice ustvarili nov viski. Blended viskiji so včasih sestavljeni tudi iz petdesetih vrst malt viskijev. Vsi proizvajalci imajo svoje lastne recepte, ki se jih morajo natančno držati, da je okus in izgled viskija vedno enak. Preprosta izdelava, lažji okus in stalna kakovost so privabljali potrošnike vse do leta 1980, ko se je v ZDA prvič zmanjšala poraba vrst blended in se je povečala poraba single malt viskija.
Škotski blended viskiji: Ballantines, Johnnie Walker, Cutty Sark, Famous Grouse, Chivas Regal
Irski blended viskiji: Crested Ten, Inishowen, Jameson, Midleton Very Rare, Paddy,
Tullamore Dew, John Power & Son
Bourbon
Glavna značilnost bourbon viskijev je njihova sestava. V bourbon viskijih mora biti najmanj 51% sladu iz koruze, preostali slad pa je lahko iz ene ali več vrst žita. Naslednja stvar, ki okarakterizira viski s tem imenom, je staranje najmanj dve leti v novih sodih iz belega hrasta, ki dajo bourbon viskijem nezgrešljiv trpek priokus.
Nekateri poznavalci so mnenja, da je domovina bourbona ameriška zvezna država Kentucky in da se viskiji od drugod ne bi smeli tako imenovati. Kljub temu se lahko tako imenujejo tudi viskiji iz drugih delov ZDA, izven njenih meja pa oznake bourbon ni dovoljeno uporabljati, saj je zaščitena z listino kongresa iz leta 1964.
Posebna vrsta ameriškega viskija je tudi Tennessee viski, ki je po okusu podobna bourbonu, le da je vsebnost koruznega sladu točno določena in mora biti med 51 in 80%. Poleg tega Tennessee viski stara v sodih druge vrste hrasta in ga je pred polnitvijo potrebno hladno filtrirati preko 1,5 metrov debele plasti javorovega oglja. Nekatere vrste Tennessee viskijev so proizvedene iz t.i. sour mash sladu, ki ga fermentirajo nekoliko dlje, da postane kisel.
Ameriški bourboni: Jim Beam, Maker’s Mark, Wild Turkey, Bernheim, Four Roses, Buffalo Trace, Labrot & Graham, Van Winkel
Tennessee viski: Jack Daniel’s (sour mash), George Dickel
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej