Ko je bel kruh na Koroškem postal kot vsakdanji kruh bolj priljubljen od tradicionalnega rženega, je to pomenilo predvsem eno: drugače kot rženi, ki ostane svež tudi cel teden, je v kuhinji začel ostajati nekaj dni star suh beli kruh. A ker se vsi spomnimo nauka, ki so ga z nami delile babice: ‘Ko kruhek pade ti na tla, poberi in poljubi ga’, tega suhega kruha ne zavržemo.
Obstajajo številni načini za ‘reciklažo’ suhih pekovskih izdelkov. Kruh in žemljice denimo posušimo in zmeljemo v multipraktiku, s čimer dobimo krušne drobtine. Bel kruh lahko uporabimo za kruhove cmoke ali nadev za pečenega piščanca, purana, gos ali raco. Korošci radi pripravimo tudi kruhov hren, ki se kot omaka/priloga postreže poleg restane r’pice (pražen krompir) in pečenke, ki sestavljajo tradicionalno koroško ižino (kosilo). Najbolj priljubljen med otroki in lačnimi delavci pa je bil t.i. žemerli pokerli. Na enak način lahko uporabimo tudi suho potico ali domače krofe v pustnem času!
Kruhov narastek ali žemerli pokerli
Potrebujemo:
– 500 g postanega kruha, narezanega na kocke
– pest moke
– 2,5 dcl mlega
– 5 žlic sladkorja
– velika pest rozin
– ščepec soli
– olje za pekač
– po želji ščepec cimeta
Pečico ogrejemo na 180°C. Mleko, moko in sladkor zmešamo ter prelijemo čez kruh, dodamo rozine in ščepec soli. Zmešamo in pustimo, da se tekočina vpije v kruh. Pekač namažemo z oljem in vanj lepo razporedimo kruhovo zmes. Pečemo prbl. 50 min, dokler se narastek ne zapeče in dobi temno zlato barvo. Kruhov narastek pustimo, da se malo ohladi, nato ga postrežemo s sadnim kompotom.
Za okus lahko v zmes dodamo tudi drugo suho sadje, cimet, vanilijev sladkor, naribana jabolka … Lahko pa poleg ali namesto kruha na ta način porabimo tudi potico, krofe ali drugo ‘kruhasto’ pecivo, ki nam je ostalo!
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej