Iskanje potencialnih partnerjev na spletu poteka na različne načine – od preprostega brskanja po programih za klepet, forumih in spletnih skupnostih, kot je na primer Facebook, do specializiranih strani, ki omogočajo zoženje izbire na podlagi določenih kriterijev. Psihologi, komunikologi in drugi strokovnjaki so se že združili v proučevanju tega globalnega fenomena, ki so ga poimenovali ljubezensko razmerje z računalniškim posredovanjem (Computer Mediated Relationship).
Prednosti iskanja partnerice na internetu
Iskanje partnerja na spletu ima nedvomno svoje očitne prednosti pred iskanjem ljubezni svojega življenja v resničnem svetu. Na internetu je izbira potencialnih partneric neprimerljivo večja, zato je seveda večja tudi verjetnost, da boš našel sebi primerno. Za odločitev, s kom zares želiš vzpostaviti osebni stik, boš imel na razpolago dovolj časa, nezaželene kandidatke pa boš na spletu veliko enostavneje zavrnil kot v resničnem življenju.
Iskanje ljubezni prek spleta je lažje za sramežljive ljudi, ki se ne znajdejo v situacijah, ko je potreben oseben in iskren pogovor s človekom. Morebitne bodoče partnerke lahko spoznavaš povsem sproščeno, brez bojazni, da bi zaradi svojega videza ali obnašanja lahko pustil slab vtis. Nenazadnje pa boš s spletnimi zmenkarijami privarčeval kar nekaj denarja, ki bi ga drugače porabil za spoznavanje žensk v barih ali restavracijah.
Poleg tega pri spletni komunikaciji bolj prideta v ospredje inteligenca in značaj osebe. Ljudje bolje ”poslušajo”, hkrati pa se veliko manj osredotočajo na videz, saj prednost dajejo osebi, katere razmišljanje jim ustreza. Določeni raziskovalci poudarjajo tudi pomembnost svobode, ki jo omogoča komunikacija preko tipkovnice in zaslona. Anonimnost vodi do tega, da se ljudje bolj odprejo in osebi na drugi strani žice zaupajo več, kot bi ji sicer, po drugi strani pa se uporabnikom pomen izjav, ki jih izrečejo v virtualnem svetu, zdi veliko manjši kot v resničnem svetu.
Slabosti iskanja partnerice na spletu
Seveda pa imajo digitalna ljubezenska razmerja tudi svoje pomanjkljivosti. Nikoli ne moreš biti povsem prepričan, s kakšno osebo pravzaprav govoriš, dokler se z njo ne srečaš osebno. Prav zato moraš biti izredno previden pri izdajanju svojih osebnih podatkov. Samemu sebi postavi mejo pri pogovoru o osebnih stvareh, ki je ne smeš prekoračiti, vsaj dokler se s potencialno partnerko ne spoznaš v stvarnem svetu. Tvoje spletne sogovornice namreč nimajo vedno povsem iskrenih namenov, njihove laži pa je zaradi pomanjkanja vizualne komunikacije precej težje odkriti.
Osebe, ki se odločijo za spletno razmerje, ga ponavadi doživljajo enako stvarno kot običajno, brez računalniškega posredovanja. Veliko število ljudi je nad njim izredno navdušenih, pogosto govorijo o že skoraj mistični podobnosti s partnerjem in neverjetnim ujemanjem misli. Zavedati pa se moraš, da na spletu ni težko skriti svojih pomanjkljivosti, zato nikoli ne idealiziraj svoje on-line partnerice. Ne glede na to, kako romantični so pogovori z njo in kako močan je tvoj občutek, da si našel pravo, ostani na trdnih tleh. Tvegaš namreč razočaranje ob morebitnem srečanju v resničnem svetu, ki lahko v trenutku razblini vsa pričakovanja in ti zlomi srce.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej