Predstavniki nekaterih političnih strank Slovence že desetletja strašijo z ‘izgubo narodove identitete zaradi tujih vplivov’. Ta strah dejansko sega nekaj stoletij v zgodovino. Poleg slovenskega jezika je strah pred ‘izumrtjem slovenstva’ tako rekoč glavni povezovalni dejavnik tega ljudstva. A medtem ko politiki danes kot odgovor na ta strah ponujajo sovraštvo do vsega tujega, so naši predniki vedeli, da bodo Slovenci preživeli in se razvijali le, če bodo pametni. Spodbujali so opismenjevanje, pisali knjige, poezijo in gledališke igre v slovenskem jeziku, zidali gledališča in sklepali prijateljstva z ostalimi narodi. Danes smo bolj varni in zdravi, kot kdajkoli, živimo v izobilju – le za pamet se še moramo bati.
Kako biti domoljub v 21. stoletju
1. Spoznaj svojo kulturno dediščino. Spoznaj šege in običaje svojega in drugih slovenskih krajev ter jih ohrani v svojem družinskem življenju. Nauči se katere od ljudskih obrti, kot so pletenje košar, izdelovanje lesenih izdelkov, kleklanje ali pletenje. Nauči se skuhati žgance. Spoznaj zgodovino svojega naroda in sosedov.
2. Spoznaj svoje sosede in jim pomagaj, ko potrebujejo pomoč. Za dobre odnose v soseski poskrbi s spoštovanjem različnosti njenih prebivalcev. Spoštuj svobodo drugih in drugi bodo spoštovali tvojo.
3. Sodeluj v prostovoljnih akcijah pobiranja odpadkov, pogozdovanja ali čiščenja gozdov. Sodeluj v lokalnih društvih, ki skrbijo za urejenost skupnih površin in pohodniških poti.
4. Skrbi za čisto in urejeno okolico svojega doma. Pospravi kramo, obreži grmovje, pokosi travo, zasadi cvetje, vzdržuj hišo. Skrbi za okolje, recikliraj odpadke in čim manj onesnažuj.
Ljubezen do domovine izkažemo predvsem s skrbjo zanjo.
Ostarelim ali bolnim sosedom ponudi pomoč pri opravilih, kot so košnja trave in sekanje drv.
5. Sodeluj v dobrodelnih akcijah s prispevki in prostovoljnim delom. Naj bo to pomoč otrokom v stiski, zbiranje sredstev za varne hiše, žrtve vojn, pomoč odvisnikom – pogosto lahko pomagamo že s poslanim SMS-om ali z obiskom dobrodelnega dogodka.
6. Spoznaj slovenske hribe in naravne znamenitosti in se ob dela prostih dnevih z družino odpravi na izlete. Prepoznajte domače rastlinske in živalske vrste ter gobe.
7. Podpri lokalno gospodarstvo majhnih skupnosti z obedovanjem v gostilnah, nakupi lokalnih pridelkov in obiskom prireditev. Tudi sicer svoje nakupe opravljaj v trgovinah, ki spoštujejo delavske pravice in zaposlene plačujejo pravično.
8. V vrtu posadi čim več cvetočih rastlin, ki bodo preko celega leta hranile čebele. Od grmovnic, kot so španski in navadni bezeg, sivka, češmin, hibiskus itd. pa do travniškega cvetja, cvetočih trajnic in sadnega drevja. Pozimi hrani ptice, da bo okoli hiše vedno moč slišati petje.
9. Potuj, razširi obzorja, spoznaj tuje kulture in z zglednim vedenjem v stikih z ljudmi v svet ponesi lep glas o Sloveniji. Tudi na hrvaški obali poskrbi za lepo vedenje in urejen videz. Ko v svojem kraju naletiš na izgubljene popotnike, jim prijazno ponudi pomoč in informacije.
10. Kdor ljubi svojo domovino, se bo boril za dostojanstvo in varnost vseh ljudi, ki tam bivajo stalno ali začasno. Kdor spodbuja k sovraštvu, je edini pravi sovražnik svoje domovine.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej