Facebook kot orodje za samopromocijo uporabnikov
Raziskava, ki so jo izvedli na oddelku za psihologijo na univerzi York v kanadskem Torontu je raziskovala povezavo med realno (‘offline’) osebnostjo in osebnostjo, s katero se predstavljamo v socialnih omrežjih.
Analize rezultatov so pokazale, da so posamezniki, ki so se v testih pokazali kot bolj narcisoidni in – po drugi strani – manj samozavestni, bili bolj aktivni na Facebooku in da bo bile njihove objave zelo samopromocijske. Slednje velja tako za statuse, kot fotografije, saj so imeli na svojih profilih objavljenih več razgaljenih fotografij, torej takih, kjer so na njih sami in so bolj namenjene razkazovanju kot pa ovekovečenju spominov.
Raziskava narcisizem oziroma narcisoidnost definira kot prevladujoč vzorec občutka pomembnosti in veličine, konstantno potrebo po pozornosti, pretiran občutek lastne vrednosti ter zelo pozitiven pogled na lastno inteligentnost in fizično privlačnost. Narcisoidna oseba skozi socialne stike in odnose z ljudmi išče potrditev svojih narcisoidnih pričakovanj o samem sebi.
Na Facebooku najbolj aktivni narcisoidni in nesamozavestni uporabniki
Skladno z ugotovitvami raziskave so socialna omrežja za narcisoidne uporabnike idealna, ker ponujajo priložnost za množico površinskih prijateljev, katerim lahko preko informacij o sebi, samopromocijskih fotografij in statusov ter bežnih stikov in lahkotne komunikacije prikazujejo svojo popolno sliko in si na ta način gradijo množico podpornikov. Tovrstni porabniki si lahko na profilih socialnih omrežij ustvarijo svoj popoln alterego, ki jim nato še veča lasten ego, odzivi spletnih prijateljev pa lepo pihajo na njihovo narcisoidno dušo.
Po drugi strani pa so v raziskavi ugotovili, da imajo ljudje s slabšo samopodobo in nižjo samozavestjo prav tako ogromno potrebo po čim boljši samoprezentaciji v socialnih omrežjih, saj si preko nje izboljšujejo mnenje o sebi in večajo samozavest – ker se lahko na internetu predstavijo kot oseba, kakršna si želijo biti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej