Kaj je januarska depresija?
Pri januarski depresiji gre za kombinacijo negativnih občutkov, ki nas prevzemajo zaradi različnih vzrokov, ki se pojavijo v tem mesecu. Po eni strani gre za nekakšen šok, ker pisan in glasen december, ki je popestren s prostimi dnevi in družinskim ter prijateljskim druženjem, zamenja sivi januar, ko se vse vrne v stare tirnice. Seveda smo to tudi pričakovali in smo vedeli, da se bomo morali vrniti na delo, da nas službene zabave in popivanja ne bodo razveseljevali kar vsak mesec, pa vendar.
V primerjavi z decembrskimi dnevi, ko se velikokrat celo pretirava z evforičnim pompom, je januar precej bolj dolgočasen. Če so bili decembrski dnevi kar nekako pravljični, pa je januar kruta vrnitev v resnični svet. Še večjo težo pa ima seveda slabo vreme, saj statistike kažejo, da je prav januar najbolj mrzel mesec, siva in pusta pa deluje tudi narava.
Po mnenju psihologov januarska depresija doleti skoraj tretjino svetovnega prebivalstva, približno dva odstotka severnih Evropejcev je depresivna zaradi slabega vremena. Če se te dni počutiš brezvoljno, otožno, brez energije, če se ti zdi, da imaš veliko težav in bi vse dneve najraje prespal, je povsem mogoče, da se te loteva januarska depresija.
Vzroki za januarsko depresijo
Vzroki za januarsko depresijo so navadno močno povezani z decembrskim dogajanjem in našim obnašanjem. Med možne razloge, kaj te je spravilo v takšno razpoloženje, spadajo: naporno vedenje tvojih otrok v mesecu decembru (morda so pritiskali nate glede svojih želja za darila, ali pa so bili težavni na skupnih počitnicah), pretirano zapravljanje in posledično finančni primanjkljaj, pretiravanje s količino alkohola in hrane, zaradi česar si morda pridobil kakšen odvečni kilogram, občutek osamljenosti (še posebej to velja za ljudi, ki nimajo veliko prijateljev ali družinskih članov) itd.
Januarski dnevi predstavljajo nekakšen obračun s samim seboj, razmislek, kaj vse si želimo doseči v tem letu in kaj vse moramo spremeniti. Decembra se je zdelo, da je vse dosegljivo in uresničljivo, januarja pa se težko vrnemo v vsakdan, zimski dnevi pa niso več popestreni z dogajanjem in okrasitvijo, temveč se nam zazdijo prazni.
Kako premagati januarsko depresijo?
Čeprav krajši krepčilni spanec lahko pomaga pri odganjanju občutenja januarske depresije, pa se k njemu nikar ne zatekaj preveč pogosto, saj so dnevi še vedno zelo kratki, zato jih je treba toliko bolj izkoristiti. Odpravi se na sprehod v naravo, saj dnevna svetloba izboljšuje razpoloženje, loti pa se tudi kakšne aktivnosti na prostem, npr. teka, nordijske hoje, smučanja ipd. Telesu pozimi primanjkuje energije, večino časa se verjetno počutiš nekoliko zaspanega, zato si moraš popestriti dogajanje.
Poleg tega, kdo pa pravi, da je samo december mesec za druženje? Odpravi se v kino, izkoristi sive januarske dni za zanimive aktivnosti: privošči si popoldne na bowlingu, namiznem nogometu, biljardu, svojo boljšo polovico pa odpelji v savno, toplice ali na razvajanje v gorsko kočo.
Januar je kot nalašč za čiščenje organizma vseh ‘svinjarij’, s katerimi si se razvajal decembra. Obilne praznične dobrote naj zamenjajo dnevi lažje prehrane, npr. zelenjava in pusto meso, obilo sadja in tudi kakšni vitaminski prehranski dodatki. Če ti je ostalo še kaj denarja od decembra, pa si privošči kakšno daljše potovanje v zimske kraje, kjer te bo januarska depresija zagotovo minila kar sama od sebe.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej