Šale naj uporablja le šaljivec
Kolikokrat se vam je že zgodilo, da ste poslušali predstavitev ali predavanje in, ko je govorec povedal prvo šalo se ni zgodilo nič, potem še naslednjo in poslušalci še vedno niso spremenili svojih obrazov iz resnih v nasmejane. Ko ugotovite, da se vam to dogaja imate pred seboj zelo zadržano občinstvo ali pa vaše šale enostavno niso primerne ali smešne. Če v vsakdanjem življenju niste navajeni uporabljati spontanih šal, potem je bolje da se jim izognete tudi na nastopih, saj verjetno ne bodo padle na plodna tla. Lahko se jih seveda tudi naučite in jih zaigrate, a se to ponavadi opazi in dosežete nasproten učinek od želenega. Slaba šala lahko še poslabša razpoloženje poslušalcev.
Kakšno temo šal izbrati?
Ko pripovedujete šale, naj se te navezujejo na tematiko, o kateri govorite, saj ostalo enostavno ne sodi zraven in vas oddalji od rdeče niti vašega govora. Lahko uporabite tudi kakšno smešno zgodbico ali anekdoto – osebno se raje izogibam anekdotam, ki jih lahko preberete v knjigah, saj delujejo naučeno. Največ smeha požanjejo vaše osebne izkušnje, predvsem tiste o vaših neuspehih oz. neprijetnih situacijah, v katerih ste se znašli in se iz njih nekako rešili. To se sliši grozno, a pomislite na zgodbico v kateri vam predavatelj javnega nastopanja pove kako je v srednji šoli pogorel na predstavitvi projektne naloge, kasneje na fakulteti so mu nastopi počasi prešli v navado, sedaj pa stoji pred vami brez kančka treme in vam o tem celo predava.
Veste, koga imate v občinstvu?
Vsekakor se morate zavedati pred kakšnim občinstvom stojite in koliko humorja je primernega na določeni predstavitvi. Povsod ga lahko nekoliko vpletete, saj so v nasprotju s prepričanjem tudi razni strokovnjaki, direktorji in politiki krvavi pod kožo in se radi nekoliko razbremenijo med poslušanjem resnih tem. Pazite tudi na šale, ki gredo na račun določenih skupin ljudi (rasistične, feministične in podobno) ali znanih posameznikov – vedno lahko kdo od njih sedi v občinstvu in zamera je tu.
Humor razbremeni ozračje in nastopajočega
Uspešno uporabljen humor se torej uporablja za popestritev predstavitve, saj se ob šali nekoliko sprosti celotno občinstvo s predavateljem vred (torej odpravi tudi vašo tremo, seveda če ste bili pri duhovičenju uspešni). Zmanjša se količina stresa in ljudje si lažje zapomnijo določene vsebine, če jih bodo povezovali z dobro šalo. Humor vam bo v pomoč tudi pri klepetuljah in drugače motečih udeležencih, katere lahko povprašate kaj smešnega in zaradi negativne izpostavljenosti pred ostalim občinstvom vam bodo verjetno v tišini sledili do konca predavanja.
Nina Simić, avtorica članka, lahko postane tvoja osebna trenerka za javno nastopanje, obiščeš pa lahko tudi njene odlične delavnice. Obišči njeno spletno stran www.javnonastopanje.com
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej