Strah lahko tudi privlači, vsaj tako bi lahko razumeli zakaj lepa dekleta ljubijo barabe. Konec koncev se je tudi Naomi Watts v filmu King Kong vsa prestrašena zaljubila v velikasnko gorilo! Razlog za to je v podzavestni zamenjavi enakih simptomov in občutkov, ki jih ljudje doživimo ob povišanem adrenalinu in ob prijetnih romantičnih kontaktih.
Raziskava iz 70-ih
Raziskave sta se že v sedemdesetih letih dvajsetega stoletja lotila znanstvenika Donald Dutton in Arthur Aron. Pri raziskavi sta si pomagala z 136 metrov dolgim visečim mostom Capilano Suspension Bridge v Vancouvru. Most se dviga 70 metrov nad reko Capilano in že sam pogled nanj vzbuja strahospoštovanje. Dutton in Aron sta postavila teorijo, da bi moški na tem mostu ob pogledu na lepo dekle doživeli večjo spolno vzburjenost, kot, če bi to isto dekle zagledali v nekem varnem okolju. Za potrditev te teorije, sta avtorja raziskave angažirala lepo mlado dekle. Ta je morala dvajset naključnih moških, ki jih je srečala na mostu, prosti, naj si ogledajo njeno fotografijo, nato pa z zavezanimi očmi in o njej napišejo krajšo zgodbo. Enako nalogo naj bi opravilo tudi dvajset naključni moški, ki pa bi ob pisanju zgodbe sedeli na klopi, nekaj metrov stran od mostu.
V prvi skupini se je na nalogo odzvalo trinajst od skupno dvajsetih vprašanih, medtem, ko se je v skupini moških, ki jih mladenka ni nagovorila na mostu, odzvalo le sedem od skupno triindvajset vprašanih. Že ta podatek kaže na to, da so bili moški na mostu ob samem pogledu na lepo dekle, veliko bolj pripravljeni na sodelovanje. Ob pregledu napisanih zgodb, sta Dutton in Aron odkrila kar precejšnje razlike. Zgodbe moških, ki so le te pisali na mostu, pri tem pa imeli zavezane oči, so bile prepolne erotične simbolike. Avtorja sta prišla do zaključka, da zagotovo obstajati nekakšna povezava med strahom in spolno vzburjenostjo, ter jo pripisala napačnemu tolmačenju fizioloških reakcij na nevarno okolje. Z drugimi besedami bi lahko rekli, da je pri anketirancih na mostu prišlo do enake naravne reakcije kot pri srečanjih z nežnejšim spolom. Hitrejše dihanje in bitje srca, »metuljčki v trebuhu«, potenje dlani,…vsi te znaki so značilni tako za strah kot za spolno vzburjenost.
Čas je za romantično shrkljivko
Spolna vzburjenost je odvisna od naših kognitivnih procesov, ki odločajo o tem kaj nas privlači in kaj ne. Ti procesi v naše možgane pošiljajo informacije o prisotnosti vzburljivih dražljajev, ki so skupek genetskih in hormonskih faktorjev ter določajo naravo naših reakcij. Pri ljudeh so ti biološki dejavniki povezani tako z družbenimi kot tudi z kulturnimi dejavniki, vendar pa je nevrofiziologija spolnega vzburjenja skupna vsem vretenčarjem. Najpomembnejšo vlogo pri doseganju spolnega vzburjenja imajo tako moški spolni hormon testosteron ter ženska hormona estrogen in progesteron.
Raziskava, ki sta jo s pomočjo miši vodila Donald Pfaff in Maria Morgan, je pokazala obstaja povezava med količinami estrogena in tesnobe zaradi strahu. Ugotovila sta, da estrogen povečuje strah in vzburjenost v nevarnih in/ali strašnih situacijah. S tem rezultatom lahko celo pojasnimo, zakaj so ženske bolj pretresene v primeru strašnih oziroma nevarnih situacij. Prva tako sta Pfaff in Morganova ugotovila, da so ženske zaradi večje količine estrogena veliko bolj pazljive in se bolj dojemljive za učenje iz lastnih napak.
Na koncu je potrebno poudariti, da občutek strahu organizem pripelje v stanje stresa, v takšnem stanju pa ni priporočljivo ostati dolgo. Če se boš po koncu branja tega članka odločil, da si bosta z dekletom ogledala grozljivko in se je boš tako lotil z »nežnim ustrahovanjem«, pri tem nikar ne pretiravaj. Filmi kot so Osmi potnik, Otroška igra, Mora v ulici brestov in podobni, bodo slej kot prej naredili več škode kot koristi in skoraj zagotovo se boš lahko poslovil od s seksualno energijo prežetega nadaljevanja večera.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej