Zastavi si konkretne finančne cilje
Najsi gre za kratkoročne cilje, kot je nakup določene dobrine, ali dolgoročne cilje, na primer za načrtovanje svojega pokojninskega prihranka, osrednja stvar pri varčevanju je, da veš, koliko želiš privarčevati.
Izoblikuj svojo varčevalno shemo
Da bi denar lažje prihranil, moraš imeti jasno zarisano shemo mesečnih prihodkov in stroškov. Torej potrebno je oblikovati neke vrsto mesečno bilanco, ki naj bo po končanem izračunu pozitivna. Za lažje predstavljanje si lahko bilanco izrišeš na list papirja, na katerem v enem stolpcu seštevaj mesečne prihodke, v drugem pa naštej mesečne odhodke. Slednje poskusi kar se da zminimalizirati in skušaj se rešiti tudi vseh finančnih dolgov.
Izračun glede na časovno obdobje
Nekateri ljudje pri varčevanju prisegajo na tedenske ali mesečne odtegljaje od plače, ki jih pridno shranjujejo na bančnem računu. Nanj vsak mesec položijo določeno vsoto denarja in – saj veš, kaj pravijo: zrno na zrno pogača … Eden izmed sistematičnih načinov varčevanja je izračun glede na določeno časovno obdobje. Torej če bi rad v času štirih let privarčeval 8.000 evrov, to pomeni, da moraš vsak mesec dati na stran 167 evrov. Tisti, ki so prepričani v svoje prihodke, odprejo varčevalni račun ter si uredijo direktno transakcijo določene vsote denarja z računa, na katerega prispe plača, na varčevalni račun.
Zmanjšaj svoje stroške
Kot že omenjeno, najprej skušaj odplačati svoje finančne dolgove, če jih imaš. Ko boš tvoril svojo bilanco, si dobro oglej stroške in poskusi ugotoviti, kako bi jih lahko kar se da zmanjšal. Res potrebuješ nov avtoradio? Mogoče bi lahko prihranil pri položnici za mobilni telefon? Tudi pri nakupu oblačil lahko prezreš znamko in se vsaj v času varčevanja zadovoljiš z manj dragimi oblačili. Kak evro lahko privarčuješ tudi pri prehrani, in sicer tako, da primerjaš cene, nakupuješ s kupončki in kuhaš doma.
Imej nadzor nad kreditnimi karticami
Nakupovanje z bančno ali kreditno kartico je zelo priročno in enostavno, vendar zna biti zelo zavajajoče. Namreč kartica vas ne opomni na vaše finančne omejitve, kot to stori gotovina, ki jo morate vsakič znova dvigniti na bankomatu in se soočiti z realnim stanjem. Prav zato se skušaj izogibati plačevanju z bančno ali kreditno kartico, razen če je res nujno.
Še nekaj nasvetov za varčevanje
Vedno raje podcenjuj svoje prihodke in precenjuj svoje stroške, kot obratno.
Pazi na svojo lastnino. Tako jo boš moral manjkrat zamenjati ali zapravljati za popravila.
Če nepričakovano prejmeš določeno vsoto denarja, je ne zapravi, temveč jo položi na svoj varčevalni račun.
Tudi 10 evrov na mesec lahko naredi spremembo.
V življenju so mnogi užitki tudi brezplačni.
Pozitivno razmišljaj in uporabljaj afirmacije, kot na primer »Tisti avto je že moj.«
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej