Kaj pravijo o voznikih statistike?
Ženske veljajo za volanom za preudarne, obzirne in previdne oziroma manj agresivne kot moški. Moške naj bi po drugi strani odlikovala sigurna, samozavestna, dinamična in vse kaj drugega kot obotavljiva vožnja. Vsakodnevne izkušnje na cestah in znanstvene raziskave, ki pravijo, da se ženske in moški za volanom obnašamo različno, potrjujejo orisano sliko.
Če dodamo nekaj statističnih podatkov, ki pravijo, da v Nemčiji okoli 80 % prekrškov v prometu zagrešijo moški, medtem ko ženske samo 20 %, in da povzročijo nemške voznice za 50 % manj nesreč, v katerih pride do telesnih poškodb, kot moški, potem bo marsikateri bralec na tem mestu dobil vtis, da bere napačen članek. Toda dobrega oziroma slabega voznika se ne meri samo na podlagi prejetih kazni ali povzročenih prometnih nesreč, saj neka druga statistika, pridobljena od zavarovalnic v Nemčiji, pravi, da vsak tretji moški letno prevozi več kot 15.000 km, medtem ko doseže to kilometrino le vsaka peta ženska. Kar pomeni, da kdor več vozi, dela tudi več napak. V tej luči pa negativna slika moškega kot voznika sploh ne deluje več tako negativno. Poglejmo si sedaj, kateri dejavniki odlikujejo dobrega voznika in pri kom, ženskah ali moških, so ti pogosteje prisotni.
Moški imamo več izkušenj
Omenili smo že, da moški po opravljenem vozniškem izpitu vozijo več kot ženske, kar pomeni, da so dnevno izpostavljeni več različnim nevarnim in manj nevarnim situacijam na cesti. Z vsakim prevoženim kilometrom rastejo njihove izkušnje in z vsakim prevoženim kilometrom se bolje znajdejo v (potencialno) nevarnih situacijah. Da pa imajo moški več izkušenj za volanom, potrjuje tudi dejstvo, da ima statistično gledano več moških izpit za avto in da ga gredo tudi delati prej kot ženske.
Vozniki več smisla za orientacijo kot voznice
Kje točno tičijo razlogi za to, da imamo moški boljši smisel za orientacijo, do danes še ni povsem jasno. Ali je za to kriva evolucija, saj se je moški kot lovec in zbiralec v kameni dobi moral znajti v naravi, medtem ko je žena v jami skrbela za otroke, ali je za to kriva vzgoja, se ne ve. Dejstvo pa je, da moški imamo boljši smisel za orientacijo in tako hitreje, brez kršenja cestno-prometnih predpisov, pridemo od točke A do točke B.
Psiho-motorične sposobnosti moških
Čeprav velja vsesplošen kliše, da naj bi bile ženske zmožne opravljati več stvari hkrati, moški pa ne, se pri vožnji kaže popolnoma drugačna slika. Medtem ko večina moških hitro in suvereno osvoji vse gibe in prijeme, ki so potrebni za upravljanje vozila, in hkrati nimajo težav s spremljanjem prometa in prometnih znakov okoli njih, se pri marsikateri ženski zatakne že pri hitrem speljevanju ali prehitevanju. Seveda bi lahko razloge za to iskali v previdni vožnji, ki je, kot smo ugotovili že na začetku, ena izmed glavnih lastnosti ženske vožnje. Toda počasi in previdno še ne pomeni dobro.
Osredotočenost voznikov
Sicer se tu in tam zgodi, da moškemu pogled z avtomobila pred njim uide na kakšno mično lepotico na pločniku ali plakatu, toda ta kratka osredotočenost drugam kot na promet ne moti toliko kot ženska, ki je na semaforju, sredi glavne prometne konice, osredotočena na svojo frizuro in make-up. Kakšna čustva izzove takšna ženska pri drugih udeležencih v prometu, sploh ni treba podrobneje opisovati.
Parkiranje
Naj bo vzvratno, bočno ali naravnost, parkiranje ženskam pač ne gre. Dokazov za to je na priljubljenem video portalu YouTube dovolj, tudi mi smo jih na našem objavili že nekaj.
Za zaključek pa še ena zanimiva statistika, ki pa za spremembo prihaja iz Anglije in potrjuje izhodiščno tezo, da so moški boljši vozniki kot ženske. Raziskava organizatorjev Mednarodnega avtomobilskega salona v Londonu je namreč razkrila, da je 58 % žensk mnenja, da so moški za volanom bolj spretni in samozavestni.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej