Pisarne odprtega tipa so izumili v ZDA, da bi spodbudili zaposlene k sodelovanju in interakciji, a raziskave kažejo, da je učinek pogosto ravno nasproten. Delavci se vse raje poslužujejo komunikacije prek elektronskih kanalov, pomanjkanje sten v prostoru pa sabo prinaša obilico hrupa in motenj. Takšne pisarne so morda res moderne in polepšajo imidž podjetja, za zaposlene pa hrupno okolje polno distrakcij pomeni stres. To pa se lahko odraža v zmanjšani produktivnosti in napetostih med sodelavci.
Kako pri delu v odprti pisarni ohraniti koncentracijo in živce?
Ker je bolj malo verjetno, da bo šef v bližnji prihodnosti v pisarni postavil stene, poskusite iz dane situacije narediti najboljše.
– Prepričajte se, da vas dejansko moti pisarna in ne kaj drugega. Izključite obvestila z družbenih omrežij, odložite mobilni telefon v predal in z mize pospravite vse, kar nanjo ne sodi. Pojasnite družinskim članom in prijateljem, da med delovnim časom pač ne morete v živo odgovarjati na prejeta sporočila.
– Lotite se le enega opravila naenkrat in pri tem zaprite vse brskalnike in okenca, ki jih ne potrebujete. Beganje sem in tja od ene naloge k drugi (t.i. multitasking) vam vse prej kot koristi.
– Pogovarjanje sodelavcev, zvonenje telefonov in utripanje lučk so definitivno moteči. Nabavite si slušalke, ki izničijo hrup iz okolice in poslušajte glasbo. K zbranosti najbolj pripomore glasba brez besedila, kot je klasična glasba ali pa tehno (med milijoni internetnih radijev boste gotovo našli pravo stvar za vas). Če to ni dovolj in potrebujete popolno tišino, si za nekaj časa izborite konferečno sobo ali pa se s šefom dogovorite glede dela od doma.
– Naredite si dnevni delovni načrt in opravljene naloge sproti odkljukajte. Sodelavce prosite, da vam dajo vsaj pol ure, da dokončate neko nalogo, preden z vami začnejo novo debato. Čvekanje bo tako omejeno na čas med posameznimi nalogami in vas ne bo motilo pri delu.
– S sodelavci se dogovorite glede pravil in omejitev. Na primer, če ste nadeli slušalke, je to znak, da potrebujete mir.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej