Statistična dejstva o moškem zdravju
– Moški živijo v povprečju 7 let manj kot ženske.
– Verjetnost napotitve v bolnišnico zaradi nujnih ali za življenje nevarnih razlogov je pri moških bistveno višja kot pri ženskah.
– Verjetnost, da se bo moški ob kakršnem koli obolenju izogibal obiska zdravnika, je 4-krat višja kot pri ženskah.
– 45 odstotkov moških ima prekomerno telesno težo, od tega je tretjina moških bolezensko debelih.
– 60 odstotkov moški je telesno neaktivnih.
– 50 odstotkov več moških kot žensk zaužije prekomerne količine alkohola.
– Samo 25 odstotkov moških z zvišanim krvnim tlakom jemlje tudi zdravila.
– Ne glede na to, da je rak na modih najpogostejša vrsta raka pri moških med 20-im in 40-im letom starosti, si celih 87 odstotkov moških ne pregleduje svojih mod.
Zakaj moški tako težko obiščejo zdravnika?
Občutek neprijetnosti pred zdravnikom
Moškim je neprijetno razmišljati, kaj šele govoriti o svojem telesu in tegobah, ki ga doletijo. Zaradi tega raje namenoma spregledajo ali omilijo določene simptome bolezni, saj kri v blatu tako ali tako pomeni le hemoroide, ne pa recimo raka na črevesu. Moški le stežka vzpostavijo zdrav in odprt odnos s svojim zdravnikom, saj jim je težko govoriti o anatomskih danostih in funkcijah, še posebej takrat, kadar je govora o bolj intimnih delih telesa. Večino je strah obsojanja oziroma posmehovanja.
Moški mora biti »mačo«
Moški beg pred zdravniki je delno pogojen tudi z mačistično vzgojo, katere so deležni v otroštvu. Fante in dekleta pač vzgajamo drugače, tako je pogosto moč slišati, da mora biti pravi moški »pogumen, močan in neodvisen«. Miselnost, da je treba svoj pogum dokazovati z načinom življenja, polnim odvečnih tveganj in prekomernega kajenja ter pitja alkohola, je še danes prisotna pri moških. Poleg tega takšen moški ne more računati na sočutne besede in pomoč s strani prijateljev, kadar ima težave zaradi stresa, depresije ali bolečin. Očitno se za moškega ne spodobi, da bi pazil na zdravo prehrano, čeprav o njej čivkajo že vrabci na strehi, se pravi, da ni problem v pomanjkanju informacij, temveč v zavestnem neupoštevanju le-teh.
Moški nimamo zdravnika, ki bi obravnaval vse naše težave
Za vsako moški bolezen sicer obstaja specialist, katerega lahko moški obiščemo, vendar pa v Sloveniji še ne obstajajo zdravniki, ki bi se celostno posvečali tipičnim moškim boleznim. Moški se seveda lahko obrnemo na svojega osebnega zdravnika, vendar je ta ponavadi ženska, zaradi česar se pojavijo zgoraj omenjene težave oziroma ovire.
Najpogostejši izgovori moških, zakaj »ne morejo« obiskati zdravnika
– »Nemogoče, da bi si v službi vzel prosto za obisk zdravnika.«
– »Glede stranskih učinkov tega zdravila imam kar nekaj pomislekov.«
– »Kot glavni zaslužkar v družini si ne morem privoščiti konfrontacije s slabimi novicami!«
– »Ne morem iti k osebni zdravnici, ker je ženska, jaz pa imam težave s sečili!«
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej