“Quod scribit bis legit,” pravi latinski pregovor, ki pomeni, da če si nekaj zapišeš, je kot da bi to dvakrat prebral. Znanstveniki so sedaj ugotovili, da je to dejansko, res oziroma, ko so poskus prenesli na sodobno dobo, ugotovili, da si tisto, kar zapišemo, veliko bolje zapomnimo kot tisto, kar natipkamo.
Boljše pomnjenje
Udeleženci v poskusu, ki so se izmišljene abecede učili tako, da so jo tipkali na računalnik, so se je po nekaj tednih spomnili veliko slabše kot tisti, ki so si abecedo zapisali.
Mednarodna ekipa znanstvenikov, ki je preučevala, zakaj je tako, je pojasnila, da si to, kar napišemo ‘na roko’ bolje zapomnimo, ker že sam proces pisanja traja dlje. Možganom pa se tudi bolj vtisnejo v spomin poteze, ki smo jih naredili s pisalom in jih nato lahko prikličemo nazaj v spomin ter se spomnimo zapisanega, medtem ko si zaporedja tipk ne zapomnimo na tak način. Študija je dodatno pokazala tudi, da so se študenti, ki so se učili tako, da so si zapiske delali na roko in ne na računalnik, bolje naučili snov in se bolje odrezali na izpitih.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej