Skrb za higieno je skrb za zdravje
Naj poudarimo, da je penis občutljiv organ, zato ni nikakršne potrebe, da ga pri umivanju pregrobo drgnete ali uporabljate prevelike količine mila. Dovolj je že umivanje z mlačno vodo in nežnim, ne preveč odišavljenim milom. Pri neobrezanih penisih je potrebno kožico potegniti tako, da lahko umijete tudi glavico penisa, vendar pa pri tem mila ne uporabljajte. Nato pa poskrbite, da boste celotno področje dodobra osušili s čisto, mehko brisačo. Tako prepogosto kot tudi preveč redko umivanje pa lahko škoduje zdravju penisa. Razvije se lahko namreč balanitis oziroma vnetje glavice penisa. Če se vam zgodi to, penis umivajte z mlačno slano vodo. V primeru, da se stanje kaj bistveno ne izboljša, pa seveda obiščite zdravnika.
Skrb za zdrav penis: intimno britje
Nekateri moški prisegajo na odstranjevanje poraščenosti okrog penisa. Dejansko ima odstranjevanje sramnih dlak pozitivne učinke za zdravje vašega penisa, saj se s tem zmanjšuje vlažnost intimnega predela, kar preprečuje razvoj nadležnih bakterij. Poleg tega je lažje tudi samopregledovanje penisa in testisov, kar je pomembno za zgodnje odkrivanje raka. In seveda bo vaš korenjak videti tudi večji, če ga ne bo obdajala nepregledna goščava, moški pa pravijo tudi, da se poveča tudi senzibilnost med spolnim odnosom. Pri britju ne pozabite tudi na higieno – uporabljajte britvice za enkratno uporabo in jih ne delite s svojo partnerko oziroma partnerjem. Po uporabi jo obvezno zavrzite, sicer lahko tvegate neprijetno okužbo.
Skrb za zdrav penis: samopregledovanje
Za zdravje vašega penisa je pomembno tudi, da ga redno pregledate in pretipate, ravno tako testise. To pomeni, da mu namenite še posebej veliko pozornosti približno enkrat mesečno in iščete morebitne znake rakavega obolenja oziroma spolno prenosljivih bolezni. Pozorni bodite na:
– vsakršen nenavaden izcedek iz penisa;
– spremembo vonja in/ali barve semenske tekočine;
– kri v semenski tekočini ali urinu oziroma izrazito temno barvo urina;
– bolečino v spodnjem delu trebuha in sramnem predelu;
– pojav bolečine med spolnim odnosom, ejakulacijo ali uriniranjem;
– ranice, razjede, bulice in izrastke na področju genitalij in v njihovi okolici.
Vendar pa vam ni potrebno ob vsaki spremembi zagnati panike. Nekatere so popolnoma ozdravljive in nenevarne, vendar pa boste zagotovo to vedeli le, če boste obiskali zdravnika. Zato naj bodo vse omenjene spremembe zadosten razlog za to, da boste poiskali strokovno pomoč in nasvet.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej