Mnogo moških se obremenjuje z velikostjo svojega spolnega organa, večinoma povsem po nepotrebnem. Vendarle pa kljub neprestanemu opozarjanju na relativnost tega, kaj je dovolj velik oziroma premajhen penis, v medicinski stroki obstaja termin mikropenis, ki naj bi označeval pojav, ko je penis precej manjši od splošno sprejetega in pojavljajočega se povprečja (ki je, ne smemo pozabiti, tudi precej relativno). Dojenček, katerega penis je ob rojstvu krajši od 1.9 centimetra, in moški, katerega penis doseže do 7 centimetrov, naj bi po omenjeni definiciji imela mikropenis, torej nadvse majhen penis.
Kateri so razlogi za mikropenis?
Mikropenis naj bi bil posledica določenih hormonalnih in kromosomskih nepravilnosti v razvoju fetusa. Najpogosteje gre za nepravilnosti pri tvorbi oziroma odzivu na androgen. Raziskave, ki se osredotočajo na razvoj fetusa, so namreč prišle do zaključka, da obstajata dve stopnji v razvoju penisa pri zarodku kasnejšega moškega spola. Prva se zgodi zgodaj v razvoju, ko androgen sproži razvoj penisa in mod iz nedefiniranega stanja, druga pa kasneje, ko androgen vpliva na rast penisa. Raziskovalci in znanstveniki so tako prišli do zaključka, da naj bi bil mikropenis posledica tega, da se je v razvoju penisa zgodila le prva stopnja, druga pa je odsotna. Tako ima moški popolnoma razvito obliko penisa, le da je ta domnevno odstopajoč od povprečja in torej premajhen. Vendarle pa kar pri vsakem tretjem moškem, ki ima mikropenis, vzroka zanj ni mogoče tako enostavno določiti. To nas navaja na misel, da so dejstva, ki povzročijo razvoj mikropenisa, še vedno relativno neznana in nedoločljiva.
Ali obstaja zdravljenje mikropenisa?
Zdravljenje se navadno začne že zelo zgodaj, takoj ob rojstvu in kasneje ob puberteti, vključuje pa predvsem hormonsko terapijo, ki naj bi povzročila nadaljno rast penisa do povprečen oziroma splošno zadovoljive velikosti. Za odrasle obstaja tudi možnost operacije, ki pa ni nujno, da uspešno razreši »problem«, saj lahko močno, če ne kar usodno, vpliva na spolno senzibilnost takšnega penisa in se zaradi tega največkrat odsvetuje. Zato bi lahko z gotovostjo rekli, da je najpomembnejše pri odpravi »problema« mikropenisa spremeniti percepcijo in odnos do mikropenisa oziroma premajhnega penisa, kar pa je mogoče le znotraj miselnosti. Mikropenis ali premajhen penis tako naj ne bo bolezen in naj ne pomeni manjšo moškost.
Je z mikropenisom spolni odnos mogoč?
Mnogokrat so prisotni predsodki in stereotipi o tem, da je seks z majhnim penisom ali mikropenisom nemogoč. Ob tem se je potrebno zavedati, da tovrstna dojemanja izhajajo iz osredotočanja na penetracijo, bodisi analno, bodisi vaginalno, kot edino obliko »pravega« seksa. Penetracija se kaže kot vrhunec in bistvo seksa in vse druge spolne prakse enostavno ne morejo doseči iste vrednosti. Vendarle pa je seks pravzaprav vsako početje, ki nas vzburja in nam prija, za kar pa še zdaleč ni potrebna penetracija. Zato je odgovor na zgoraj zastavljeno vprašanje nedvomno da, o čemer pa govorijo tudi raziskave med moškimi z mikropenisi. Več kot 75 % odstotkov moških z mikropenisom je namreč povedalo, da imajo nadvse zadovoljivo in polno spolno življenje in spolne odnose. Izhajajoč iz tega bi lahko rekli, da je problem mikropenisa predvsem problem glave med rameni in ne tiste med nogami, ki se seksa veseli in v njem tudi popolnoma uživa.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej