Nobena študija še ni pokazala, da bi kakšna hrana ali mikrohranilo neposredno ščitilo pred okužbo z novim koronavirusom, je pa zdrava prehrana seveda pomembna pri podpori imunskemu sistemu. V zimskih mesecih se zlasti ranljivim skupinam svetuje nadomeščanje vitamina D. Pa veste, iz česa pridobivajo ta vitamin?
Običajna surovina za pridobivanje vitamina D3
Vitamin D oz. D3, ki ga vsebuje večina prehranskih dopolnil s tem vitaminom, pa naj gre za ustna pršila, tablete ali kapsule, se pridobiva iz ovčje volne. Mastna snov, ki prekriva volno in jo ščiti pred vlago, se imenuje lanolin in služi kot surovina za pridobivanje holekalciferola oz. vitamina D3.
Zakaj bi to koga zmotilo? Večino svetovnega lanolina pridobijo iz volne avstralskih ovac, prav v Avstraliji pa borci za pravice živali že dolgo opozarjajo na izjemno grobo ravnanje z ovcami, ki jih pri striženju zaradi hitrosti postopka pogosto pohabljajo, poleg tega pa ovcam brez anestezije odrežejo kožo okoli repa, da preprečijo napade zajedavskih muh.
Četudi na izdelku z vitaminom D3 torej piše, da je ‘primeren za vegetarijance’, kar pač pomeni, da ni izdelan iz mesa živali, je bolje izbrati tistega, ki je primeren za vegane – ta mora biti narejen iz rastlinskih virov, kjer ni nastradala nobena žival.
PETA že vrsto let opozarja na kruto ravnanje avstralskih ovčerejcev z živalmi, kar potrjujejo tudi številni posnetki s tamkajšnjih farm, odkoder prihaja tudi večina lanolina za izdelavo vitamina D3 na našem trgu. Obstajajo pa seveda tudi rastlinske alternative, ki morajo biti vidno označene.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej