Koliko vas je okrog pasu?
V zadnjih tridesetih letih se je število sladkornih bolnikov v razvitem svetu podvojilo, bolezen je prerasla v pravo epidemijo in bolezen je še v porastu. Do leta 2030 bi naj imelo sladkorno bolezen skoraj 9 odstotkov Slovencev, število bolnikov pa se pri nas povečuje predvsem na račun vse več predebelih ljudi (bolj ogroženi so ženske, ki imajo obseg pasu več kot 80 cm, moški, ki imajo obseg pasu več kot 94 centimetrov, starejši od 45 let, bolniki z višjim krvnim tlakom in ženske, ki so imele sladkorno bolezen med nosečnostjo).
Hudi zapleti, če bolezni ne zdravimo
Preveč “bogata” hrana, premalo gibanja in podaljševanje življenjske dobe so glavni vzroki za porast te presnovne bolezni, ki lahko povzroči hude zaplete, kot so izguba vida, amputacija udov, okvare ledvic, težave z živci in srčni infarkt. Sladkorni bolniki živijo v povprečju od 11-14 let manj od tistih, ki je nimajo.
Lahko minejo leta, preden jo prepoznamo
Poznamo dva tipa sladkorne bolezni. Pri obeh gre za konstantno zvišano raven sladkorja v krvi, s tem, da je vzrok sladkorne bolezni tipa 1 (ki je avtoimuna bolezen in se pogosto razvije že v mladosti) pomanjkanje inzulina, pri tipu 2 (ki se razvija počasi in z leti) pa receptorji inzulina ne zaznajo. Ravno sladkorno bolezen tipa 2 si, če nismo sicer sladkorni bolnik s sladkorno boleznijo tipa 1, pogosto pridelamo sami z nezdravim življenjskim slogom. Lahko minejo leta, preden sploh opazimo, da se je bolezen razvila. Poglejmo si simptome obeh.
Znaki sladkorne bolezni tipa 1
– strašna žeja
– pogosto uriniranje
– nenadna sprememba vida
– sladkor na urinu
– sladkoben zadah
– povečan apetit in izguba telesne teže
– zaspano, utrujeno telo
– težko dihanje
– izguba zavesti
Znaki sladkorne bolezni tipa 2
– strašanska žeja
– nenadna in velika sprememba telesne teže
– kronična utrujenost
– zamegljen vid
– pogoste bakterijske okužbe, na primer okužbe sečil
– počasno celjenje ran
– mravljinčenje in odrevenelost okončin
– pri moških težave z erekcijo
Če dlje časa opažate tovrstne simptome, nikar ne odlašajte z obiskom zdravnika.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej