Kaj so subdermalni implantati?
Pod pojmom subdermalni implantati razumemo nakit oziroma vsadke, ki se nosijo pod kožo. Od velikosti in višine vsadka je odvisno, v kakšni meri bo ta reliefno prišel na koži do izraza. Večji in višji kot je, bolj izrazit bo relief. Seveda pa ne smemo pričeti kar z največjimi vsadki, temveč najprej z najmanjšim, katerega se zamenja, ko rane dokončno zacelijo. Postopek se večkrat ponovi, dokler imamo pod kožo vstavljen implantat želene velikosti.
Kaj so transdermalni implantati?
Tudi transdermalni implantati se namestijo pod kožo, medtem ko en del implantata štrli ven. Na ta del, ki štrli ven, majhen navojni zatič, je možno namestiti nakit. V praksi si je treba tole predstavljati takole. Navojni zatič je pritrjen na majhno luknjasto ploščico iz titana ali jekla, ki se nahaja pod kožo in skrbi za oporo. Na ta zatič s premerom v povprečju med tri in šest milimetrov lahko nato privijemo različne nastavke. Luknje na ploščici s časom zaraste koža in tako daje še večjo oporo nošenemu nakitu.
Kako se vstavijo subdermalni implantati?
Najprej je treba želeno mesto na telesu lokalno omrtviti. Nato se naredi s skalpelom rez, s topim orodjem pa se ločita kožni plasti, s katerima tvorimo nekakšen žepek. V ta žepek iz kožnega tkiva vstavimo implantat, predmet poljubne oblike, in nato mesto zašijemo.
Kako se vstavijo transdermalni implantati?
Kot pri subdermalnih vsadkih se tudi pri transdermalnih poseg prične z lokalno anestezijo. Nato enako sledi vrez s skalpelom in ločenje kože. Pri transdermalnih implantatih pa je treba še oblikovati luknjo za zatič, nakar se implantat že lahko vstavi. Za čas celjenja, ki ga spremljajo otekline, sprememba barve kože in bolečine, se vstavi kratek nastavek ali majhna ploščica. Sam postopek večina dobro prenaša in ne doživlja večjih bolečin.
Kako poteka celjenje?
Ker so subdermalni implantati vstavljeni v celoti pod kožo, ponavadi s celjenjem ni večjih težav, seveda pod pogojem, da nismo alergični na material in je bil implantat strokovno vstavljen. K celjenju pa lahko pripomoremo tudi sami z zdravim načinom prehrane, dovolj počitka in tako, da ne kadimo.
Celjenje pri transdermalnih implantatih pa je že nekoliko bolj zahtevno, lahko se celo zgodi, da nikoli ne zacelijo popolnoma in je koža okoli vsadka konstantno nadražena. Sicer pa lahko celjenje traja tudi do dveh let, do zavračanja vsadka s strani telesa pa lahko pride celo po dokončni zacelitvi, če smo se na tem mestu poškodovali. Toda to velja v enaki meri tudi za vse pirsinge. Vseeno pa je kar nekaj ljudi, ki poročajo, da jim je uspelo nositi takšen nakit več let, celo deset let in več.
Kakšne so nevarnosti takšnega nakita?
Poleg splošnih nevarnosti, ki so značilne tudi za prebadanje telesa oziroma vstavljanje pirsingov, kot na primer infekcije, bolečine, otekline in brazgotine, se lahko zgodi, da telo tako subdermalni kot tudi transdermalni implantat zavrne. Dokler rane dokončno zacelijo, je treba paziti, da se na vsadek ne vsedemo, uležemo ali ga kako drugače premaknemo, čeprav se je treba z določenimi premiki že vnaprej sprijazniti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej