V Egiptu že nekaj dni vre, protestniki se vse od 25. januarja zbirajo na trgih Kaira in drugih večjih mest ter zahtevajo odstop predsednika Mubaraka, ki vodi državo že skoraj 30 let. Vlada države je nameravala proteste omiliti, onemogočiti komunikacijo med protestniki in zmanjšati mednarodne posledice tako, da je prekinila komunikacijske poti znotraj Egipta in navzven. Vlada je dobesedno izklopila internet v Egiptu – 28. januarja, malce po polnoči po lokalnem času, so skorajda vse internetne povezave v in iz države bile prekinjene.
Kako je potekal izklop interneta v Egiptu?
Drzno dejanje egiptovske vlade je ukrep, kakršnemu ni primera v današnjem svetu. Kako je mogoče izklopiti internet v celotni državi in kako je potekal izklop? Egiptovska zakonodaja daje moč vladi, da ponudnikom internetnega dostopa ukažejo prekinitev dostopa. Najverjetneje se je izklop interneta v Egiptu začel s telefonskim klicem iz vlade vsem ponudnikom interneta.
Renesys, podjetje, ki se ukvarja z opazovanjem internetnih storitev širom sveta, je med prvimi opozorilo na prekinitev povezav. Več kot 3500 BGP povezav, ki služijo za povezovanje posameznih manjših omrežij v svetovni splet, je v trenutku izginilo ter tako odrezalo Egipt iz svetovnega spleta. To pomeni, da digitalna komunikacija z egiptovskimi lokalnimi omrežji in uporabniki ni mogoča, saj enostavno ni povezav, preko katerih bi komunikacija potekala.
Drugi opazovalci menijo, da izginotje BGP povezav ni vzrok izklopa interneta v Egipta, temveč le ena izmed posledic. Menijo, da prekinitev BGP povezav ni bila le v obliki programske preusmeritve, ampak predvsem fizična – da so kable enostavni potegnili iz vtičnic. To bi pojasnilo tudi sočasnost prekinitev povezav, saj je v roku petnajstih minut 80 milijonov Egipčanov ostalo brez internetnih povezav.
Neprizadeti ponudnik interneta: Noor
Zanimivo je, da je en ponudnik interneta ostal nedotaknjen. Gre za ponudnika Noor, ki pa pokriva le slabih 8 odstotkov tržišča. Ni uradne razlage, zakaj je v splošnem izklopu interneta v Egiptu ostal Noor neprizadet, večina komentatorjev pa kaže s prstom na mednarodne korporacije in tuje vlagatelje, v čigar lasti je ponudnik, ki med drugim omogoča internetno povezavo tudi egiptovski borzi. Poleg tega je ponudnik povsem nepristranski, skorajda nad dogajanjem v državi, saj njegovi predstavniki niso podali nobenega komentarja, tudi na njihovi spletni strani ni nobenega pokazatelja na izredne razmere v državi.
Primerjava z drugimi državami
Dobro vemo, da mnoge vlade gledajo na komunikacijo s svetom kot privilegij in orožje, ki ga ni pametno prepustiti kar komurkoli. Kitajski veliki požarni zid enostavno blokira mnoge internetne naslove, za katere vlada meni, da niso primerne za svoje podložnike – politična nasprotja, negativno poročanje o Kitajski in tudi pornografija niso sprejemljive vsebine. Iran omejuje dostop do interneta in količino pretoka podatkov. Bliže izklopu interneta v Egiptu je primer Tunizije, kjer so določene BGP povezave blokirane, vseeno pa je dostop do interneta mogoč.
Kako na internet v Egiptu?!
Za marsikoga je internet danes pripomoček pri delu, zabavi, najpomembnejša računalnikova funkcija. Morda celo osnovna človekova pravica. Ljudstvo v Egiptu je našlo najrazličnejše načine, da je dostopalo do interneta: nekateri so svoje telefonske modeme usmerili k ponudnikom interneta v drugih državah, drugi dostopajo do interneta preko naprednih mobilnih telefonov, spet tretji preko faksov na univerzah ali celo preko amaterskega radia ali satelitskih povezav.
Tudi Google je ostal zvest svojemu motu „delaj dobro“ in se povezal z Twitterjem ter vzpostavil mednarodno telefonsko storitev, na kateri lahko Egipčani pustijo glasovno sporočilo, ki se objavi na Twitterju.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej