Nastajajoče podjetje, ki že ima podporo milijonarjev, je razkrilo podrobnosti o morebitnem rudarjenju na bližnjih asteroidih. Pridobivali naj bi tako dragocene kovine, kot tudi vodo, iz katere bi kasneje pridobivali kisik za ohranjanje življenja in vodik za raketno gorivo.
Čeprav bo preteklo še kar nekaj let, preden bodo dejansko uspešno prispeli do prvega asteroida, je podjetje že začelo zbirati prve prijave za rudarje.
Prvi koraki – raziskovanje bližnjih asteroidov
Na novinarski konferenci konec aprila v Seattlu je soustanovitelj vesoljskega podjetja Planetary Resources Eric Anderson, ki je prav tako ustanovitelj civilnega vesoljskega programa Space Adventures dejal, da je prvi korak v nižjo zemljino orbito poslati za zdaj še neznano število cenovno ugodnih satelitov s teleskopi, ki bi iskali potencialne cilje – z viri bogate asteroide v bližini zemlje. Kot pravi, so že pričeli z razvojem t.i. ‘Leo’ satelitov, prvega bi naj izstrelili v roku dveh let.
V podjetju, ki poleg omenjenega Andersona vključuje tudi soustanovitelja Googlea Larryja Pagea in Petra Diamandisa iz fundacije X-Prize, ter številne druge investitorje, že razmišljajo o prodaji pravic za uporabo teleskopov na satelitih; te bi namreč lahko za svoje raziskave najeli astronomi. Podjetno, ni kaj.
Predvidevajo, da bo iskanje potekalo deset let ali več, saj morajo najti pravo kombinacijo železove, nikljeve, in platinine rude, ki bi bila vredna odprave; prav tako je takšen asteroide potrebno najti dovolj blizu, na njih pa mora biti tudi voda za potrebe človeške posadke. Kot pravijo sami, bi lahko en sam asteroid vseboval več platine, kot jo je moč najti na zemlji.
Preučevanje asteroidov bo potekalo iz neposredne bližine
Ko bodo znanstveniki našli primeren asteroid, bodo po običajni poti izstrelili t.i. Leo satelit v geostacionarno orbito, ta pa bo nato s pomočjo širokega nabora senzorjev preučil njegovo sestavo iz neposredne bližine in podatke poslal nazaj na zemljo.
Za bolj oddaljena telesa bodo uporabili močnejše različice satelitov. Z zemljo bodo le-ti komunicirali s pomočjo laserskih povezav, ki so 100 krat hitrejše od radijskih valov, ki jih uporabljajo danes. Tovrstna tehnologija je namreč neizogibno potrebna za pošiljanje večjih količin podatkov v zaradi okoliščin zelo kratkih komunikacijskih intervalih.
Bi lahko naseljeni asteroidi pomenili korak bližje širšemu raziskovanju vesolja?
Asteroide, ki bi gostili človeško posadko, bi lahko uporabljali kot ‘bencinske postaje’ na poti raziskovanja vesolja. Tako bi npr. odprave na Mars zemljo lahko zapustile z manj goriva, trenutno namreč cena za liter goriva, ki ga pošljemo v vesolje, znaša 20.000 dolarjev (15.207 EUR). Tudi rude, ki bi jih na takšnih odpravah pridobili, bi bilo zelo drago transportirati nazaj na zemljo. Na svoji spletni strani podjetje raje cilja na možnost stroškovno vzdržnega koloniziranja vesolja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej