Evropska vesoljska agencija (ESA) se bo v prihodnjih tednih morala posloviti od svojega satelita GOCE (‘Gravity field and Ocean Circulation Explorer’), ki je okoli Zemlje krožil od marca, 2009.
Zmanjkalo mu bo goriva
Satelit, ki ga zaradi aerodinamične oblike kličejo tudi ‘vesoljski Ferarri’, je v razmeroma nizki orbiti krožil okoli Zemlje in podrobno beležil njena gravitacijska polja. Po štirih letih zdaj zaloge goriva pohajajo in GOCE bo, z višine 210 km, padel na površje. Ob stiku z atmosfero bo sicer razpadel in večina delov bo zgorela, nekaj delov pa bo najbrž doseglo površje Zemlje. Zaenkrat je nemogoče napovedati, kam bodo padli; odgovorni sicer pravijo, da bo tik pred vstopom satelita v atmosfero lažje omejiti verjetna mesta na površju, kamor bi ostanki lahko padli. Verjetno bo to kateri od oceanov ali kako drugo nenaseljeno območje, kamor pade tudi večina od 40-ih ton vesoljskih odpadkov, ki letno pristanejo na Zemlji.
Koliko goriva še ima GOCE?
Pri ESI predvidevajo, da bo ‘rezerva’ pošla sredi oktobra, šele tri tedne po tem pa naj bi GOCE ponovno vstopil v zemeljsko atmosfero. Pri tem bo razpadel, večina sestavnih delov pa bo zgorela zaradi trenja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej