Pred kratkim so v rezervatu Port Lympne (Kent, Velika Britanija) v ograde lemurjev in langurjev postavili Sonyjeve televizorje vrhunske ločljivosti 4K. Dobrodelni projekt je del ohranjanja živalskega sveta v okviru programa »Back to the Wild«. Primatom omogoča opazovanje posnetkov s prizori njihovih habitatov na otokih Java in Madagaskar v kakovosti 4K z realističnimi podrobnostmi. Tako imajo priložnost, da vidijo naravo, iz katere prihajajo in ki bi v prihodnosti lahko postala njihov dom.
Simon Jeffery iz rezervata Port Lympne je dejal: »Nenehno iščemo nove načine, kako živali aktivirati v našem rezervatu. Pri tem uporabljamo številne metode, saj želimo, da ohranijo svojo energijo in ostanejo zdrave. Včasih te popestritve vključujejo nove vonje, okuse ali celo nove plezalne pripomočke in igrače. Tokrat pa smo želeli preizkusiti nekaj drugačnega, da vidimo, ali bodo z zanimanjem opazovali svoje naravne habitate v divjini. Naše velike ograde so oblikovane tako, da čim bolj spominjajo na naravo, iz katere izhajajo. Odločili smo se, da lemurjem in langurjem ponudimo še dejanski vpogled v neukročene kotičke narave s podrobnimi in realističnimi posnetki, ki bi lahko nekoč postali njihov dom. Kakovost slike na Sonyjevem televizorju BRAVIA™ 4K je tako neverjetno čista in polna podrobnosti, zato daje občutek srečanja z deževnim gozdom na lastne oči.«
Simon še dodaja: »Od leta 2012 smo iz rezervata Port Lympne in parka Howletts Wild Animal uspešno vrnili v divjino – v zavarovana območja otoka Java – več skupin langurjev, gibonov in opic vrste Presbytis comata. Sedanjo skupino langurjev pa načrtujemo vrniti v letu 2016. Čeprav že nekaj časa tesno sodelujemo z lokalnimi skupnostmi na Madagaskarju, lemurjev, vzgojenih v ujetništvu, še nismo predstavili temu edinstvenemu otoku. Zadovoljni smo, da lahko na podlagi naših uspešnih raziskav in temeljitega dela začnemo preučevati možnosti preselitve v ujetništvu rojenih lemurjev nazaj v divjino, kamor tudi pripadajo.«
Kot del fundacije The Aspinall Foundation je rezervat Port Lympne zavezan k zaščiti redkih in ogroženih živali ter njihovi vrnitvi v zavarovana naravna območja. Prav tako pa je v veliki meri vključen tudi v programe izmenjave in reprodukcije po vsem svetu, v katerih so že imeli veliko uspehov.
Preostali koraki programa za ponovno vključitev živali v divjino vključujejo zagotavljanje primerne infrastrukture, opremljeno ekipo na terenu za polno spremljanje procesov pred in po izpustitvi, ograde, ki so zgrajene za ustrezno prilagoditev živali na njihov novi dom sočasno s postopnim spreminjanjem prehrane živali. Da je selitev za živali še lažja, poskrbijo tudi strokovni veterinarji in upravljavci, ki so vključeni v proces.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej