Pomembno je razumeti, da niso vsi, ki so skeptični do uradnih razlag ali postavljajo vprašanja, avtomatično privrženci teorij zarot. Teorije zarot se pogosto razvijajo iz kompleksnih družbenih, političnih in kulturnih okoliščin ter lahko vplivajo na posameznikovo dojemanje sveta. Privrženci teorij zarot se zanašajo na manj verodostojne ali celo popolnoma neresnične vire informacij, ki podpirajo njihova prepričanja in so jim zato bolj všeč. Za nekatere privržence teorij zarot te postanejo del njihove identitete, zato lahko postanejo zelo čustveno navezani na ta prepričanja.
Najbolj razširjene teorije zarote se seveda razlikujejo glede na čas, kraj in družbeno-politično ozadje. Poglejmo nekatere od najbolj znanih in razširjenih teorij zarote.
Najbolj ‘popularne’ teorije zarote
- Teorije zarote o luni: Nekateri verjamejo, da ameriška pristajalna odprava na Luni leta 1969 ni bila resnična, temveč je bila izvedena v filmskem studiu. Trdijo, da so posnetki in fotografije montaže ter da je šlo za propagandni trik.
- Teorije zarote o 11. septembru: Nekateri verjamejo, da so teroristični napadi 11. septembra 2001 v ZDA bili zrežirani s strani ameriške vlade, da bi upravičili vojaške akcije na Bližnjem vzhodu in uveljavili nadzor nad državljani. Dvojčka WTC-ja naj bi se med drugim zrušila zaradi skritih bomb v stolpnicah in ne od trka letala.
- Teorije zarote o cepljenju: Nekateri verjamejo, da cepljenje povzroča avtizem ali druge resne zdravstvene težave ter da farmacevtske družbe skrivajo nevarnosti cepljenja.
- Teorije zarote o skrivnih organizacijah: Primer tega je Iluminati, o katerih se širijo različne teorije o globalnem nadzoru in manipulaciji s svetovnimi dogodki.
- Teorije zarote o COVID-19: Nekateri trdijo, da je pandemija COVID-19 umetno ustvarjena, da bi dosegli politične ali gospodarske cilje, ali pa da 5G tehnologija povzroča širjenje virusa. Za vsem skupaj naj bi stale svetovne elite z Billom Gatesom na čelu.
- Teorije zarote o chemtrails: Nekateri verjamejo, da sledovi, ki jih puščajo letala za sabo na nebu, v resnici vsebujejo škodljive kemikalije, ki jih vlade širijo za nadzor nad prebivalstvom.
- Teorije zarote o NLP-ju in nadzoru uma: Trdijo, da vlade ali skrivne organizacije uporabljajo nevro-lingvistično programiranje (NLP) ali tehnologijo za nadzor uma, da bi manipulirali z množicami.
- Teorije zarote o UFO-jih in tujcih: Nekateri verjamejo, da so oblasti skrivale dokaze o stikih z zunajzemeljskimi bitji in da obstajajo skrivni dogovori ali ugrabitve ljudi.
Poleg zgoraj naštetih obstajajo še različne izpeljanke, kot recimo teorija zarote o sistemu HAARP, preko katerega naj bi svetovna elita upravljala z globalnim vremenom ter teorija o reptilskih ljudeh, katere privrženci verjamejo, da svetu vladajo plazilci, ki v javnosti nadenejo človeško podobo. Znana je tudi teorija o tem, da svetovna elita uporablja tehnologijo 5G za nadzor prebivalcev, s tem da je tehnologija zgolj nadomestila fluorirano vodo, ki je po prepričanju vernikov namenjena istemu cilju.
Morda najbolj odmevna v zadnjih letih, poleg te o covidu-19, pa je teorija zarote QAnon, ki jo v ZDA povezujejo s številnimi strelskimi napadi in celo poskusom državnega udara po Trumpovem volilnem porazu.
Kaj je QAnon?
QAnon je teorija zarote, ki se je pojavila leta 2017 in ima svoj koren v spletnih skupnostih, predvsem na platformi 4chan. Teorija QAnon trdi, da obstaja globalni zarotniški krog, ki ga vodi visokopostavljen uradnik znotraj ameriške vlade, imenovan Q. Ta vir naj bi imel dostop do informacij o domnevnem globokem državnem zarotništvu, pedofilskih omrežjih in drugih temah.
Glavne točke teorije QAnon vključujejo denimo trditev o globoki državi, češ da obstaja skrita vladna struktura, ki skuša izvajati nadzor nad svetovnimi dogodki in potvarjati resnico, visoko postavljeni posamezniki pa so vpleteni v pedofilsko mrežo in satanistične obrede ter da jih QAnon poskuša razkriti.
Teorija še pravi, da je ravno bivši predsednik ZDA, Donald Trump, vključen v boj proti tej globoki državi ter da se bori za resnico in pravico. Verniki v QAnon tako verjamejo, da so del nekega »velikega prebujenja«, kjer naj bi ljudje prepoznali resnico o tej svetovni zaroti.
QAnon se je hitro razširil preko družbenih omrežij in pridobil zveste privržence, vključno s tistimi izven ZDA. Organizacije, vključno z FBI, so opozorile na potencialno nevarnost QAnon zaradi njenega vpliva na širjenje lažnih informacij, razdora družbe in vzpodbujanja nasilja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej