Po sto petintridesetih letih Johnson & Johnson, podjetje z globalnim trgom, spreminja svoj znani logotip. Uradna razlaga Johnson&Johnsona je, da so se k temu zatekli, ker so časi drugačni in večina današnjih otrok sploh ne razume kurzivazna brati pisanih črk ter da logotip, ki je nastal pred 135 leti, danes ni »najbolj berljiv, marsikdo ga bo prepoznal, morda pa ne razume, kaj mu piše,« so navedli.
Ta primer vsekakor ni osamljen, je del trenda, kjer se dobro znane vizualne identitete spreminjajo v nekaj povsem generičnega. Spomnite se le nedavnega preoblikovanja Twitter logotipa. Seveda ima Johnson&Johnson veliko daljšo tradicijo in ta sprememba je neke vrste oblikovalski ‘kulturocid’, kjer se nekaj, kar je odraz časa, v katerem je bilo ustvarjeno, spremeni v logotip, ki je videti, kot da bi ga ustvarila umetna inteligenca v 5 minutah.
Ampak ne, to “rešitev” je ustvarilo eno največjih svetovnih marketinških podjetij, verjetno so na tem delali mesece, zaslužili ogromno denarja, rezultat pa je tako banalen in brez značaja, kot če bi to samo vtipkali v Word.
Še najbolj problematičen pa je argument, da današnja mladina ne zna brati pisane besede. Se bomo s tem kar sprijaznili, ali naj se proti temu borimo?
J&J je napovedal tudi novo pozicioniranje kot farmacevtska blagovna znamka, za svoje ikonične izdelke, ki jih ljubijo generacije, pa vzpostavijo novo. Morda bi bilo bolj logično obratno, a očitno se svet obrača tja, kjer je denar, oblikovalska kultura pa se klanja marketingu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej