Zvezdni material in teorija našega nastanka
Na zanimivo vesoljsko snov je naletelo Nasino plovilo Interstellar boundary explorer, medzvezdni raziskovalec, ki so ga v vesolje poslali z namenom analiziranja obrobja našega sončnega sistema, katero se razteza več kot 322 tisoč kilometrov stran od Zemlje.
Zvezdni material, ki ga je zasledil IBEX, je pomemben za analizo, s katero bodo znanstveniki morda končno korak bližje oblikovanju teorije, s katero bi pojasnili, iz česa vse smo sestavljeni in od kod prihajajo te snovi. Novo odkritje pomeni prvo zaznavo vesoljskih delcev vodika, kisika in neona, medtem ko so helij zasledili že pri prejšnjih odpravah.
Skrivnost vesoljskih delcev
David McComas, glavni raziskovalec projektov povezanih z IBEX ter pomočnik direktorja raziskovalnega inštituta Southwest v San Antoniu, je ob odkritju zvezdnega materiala povedal, da je ta še kako pomemben za preučevanje, saj ti delci vesolja sestavljajo tako zvezde, planete kot tudi ljudi.
Zanimivo pa je, da so raziskovalci na osnovi analize tega zvezdnega materiala spoznali, da sestava materije zunaj našega sončnega sistema ni povsem enaka kot ta v našem osončju, saj ima, v nasprotju s precejšnjo vsebovanostjo neona, precej malo kisika.
Ker ga odkriti zvezdni material vsebuje tako malo, bi po tem lahko sklepali, da se je sonce formiralo v predelu vesolja s precej manj kisika kot pa ga vsebuje območje univerzuma, v katerem se sonce nahaja dandanes. Lahko pa bi to interpretirali tudi tako, da je kisik vendarle vsebovan v drugih vesoljskih delcih, kot sta npr. kozmični prah in led.
Zemljino okolje povsem drugačno od ostalega vesolja?
Eberharda Möbiusa,profesorja na Univerzi v New Hampshireu, zanima, ali je torej kisik, ki je bil tako pomemben za razvoj življenja na Zemlji, torej razpršen v drugih vesoljskih delcih, npr. prahu, ali pa odsotnost kisika v tem zvezdnem materialu izven našega osončja dokazuje, da je Zemljin ‘dom’, oziroma del univerzuma, ki jo obkroža, sestavinsko povsem drugačen od rojstnega kraja Sonca.
To odkritje o novem materialu, ki bo sedaj podvržen najrazličnejšim analizam, pa v naslednjih letih skoraj zagotovo ne bo edino te vrste, saj se je na raziskovanje izven našega osončja podalo tudi plovilo Voyager, ki dogajanje v vesolju analizira že 30 let.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej