Kateri so najpogostejši posteljni zajedavci?
Med tipične posteljne zajedavce na prvo mesto uvrščamo posteljne stenice (Cimex lectularius), ki se hranijo s človeško krvjo in katerih naravni življenjski prostor je postelja. Drugače od splošnega mnenja posteljne stenice ne srečujemo samo v slabše razvitih državah, zaradi vplivov globalizacije so se posteljne stenice ponovno vrnile v razviti zahodni svet.
Nekoliko manj pogoste, vendar zaradi tega nič manj nadležne, pa so okužbe s hišnimi pršicami, ušmi ali bolhami v hišah, stanovanjih, hotelskih sobah, bolnišnicah in domovih. Razlogi za okužbo z enim od naštetih zajedavcev pa so zmeraj isti: slabi higienski standardi. Dejstvo je, da prostori, ki se redno čistijo, naj bo to doma ali na potovanju, ne omogočajo ustrezne klime, ki bi privabljala katerega od zajedavcev.
Kako prepoznamo posteljne zajedavce?
Ker so posteljni zajedavci izredno majhne živali, jih s prostim očesom le težko odkrijemo. Poleg tega se omenjene živalce ponavadi čez dan skrivajo ter svoje žrtve napadejo ponoči. Iz tega razloga komaj naslednji dan ali morda komaj po nekaj dneh opazimo, da si posteljo ne delimo le s svojimi najbližjimi. Ugriz posteljne stenice povzroči npr. drobno oteklino, ki lahko srbi še nekaj ur do nekaj dni po ugrizu. Otekline ter srbečica kot posledici ugriza oziroma pika sta bolj ali manj skupni vsem zajedavcem, pojavijo pa se lahko še rdečica in pekoč občutek. Pri ljudeh, ki so na pike teh zajedavcev alergični, so posledice seveda dosti intenzivnejše. V tem primeru z obiskom zdravnika, ki nam tudi v primeru lažje srbečice lahko predpiše ustrezno mazilo, ne smemo odlašati.
Kako se znebimo nepovabljenih gostov?
Če so slabi higienski standardi razlog za pojav zajedavcev, pomeni izboljšanje higienskih standardov rešitev težave. Za odstranitev posteljnih zajedavcev si lahko pomagamo z insekticidom. Seveda je treba najprej vso posteljno sleči in razkužiti. Enako velja tudi za pižamo oziroma oblačila, ki jih nosimo ponoči. V primeru uši pa bo potreben nakup ustreznega šampona za lase ter natančen pregled lasišča.
V kolikor pa smo mnenja, da smo se na potovanju morebiti okužili s kakšnim zajedavcem in ga ne želimo prenesti v svoj domov, bo pomagalo preventivno delovanje, kot na primer sesanje kovčkov po vrnitvi s potovanja. Oblačila prav tako ne smemo iz kovčka odložiti na posteljo, saj se lahko na njih nahajajo zajedavci, temveč jih takoj vržemo v pranje.
Ali lahko omenjeni posteljni zajedavci resno ogrozijo življenje?
Razen uši, ki sicer znajo biti najbolj nadležne, predstavljajo vsi posteljni zajedavci nevarnost okužbe s kakšno nalezljivo boleznijo. Posteljne stenice recimo prenašajo hepatitis B, bolhe prenašajo kugo, pegavico in okužbo s trakuljami, medtem ko lahko pršice povzročajo garje ali alergijo na prah.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej