Čeprav so temperature še skoraj povsem poletne, zna biti jesen z vidika vremena precej muhasta, zato je Moški.si zate sestavil kratek seznam zanimivih slovenskih muzejev, kamor se lahko zatečeš, ko vreme ne bo dopuščalo pohajkovanja po naravi ali boš enostavno želel potešiti svojo željo po zanimivem znanju.
Belokranjski muzej v Metliki
Belokranjski muzej, ki se nahaja v prostorih Metliškega gradu v starem mestnem jedru, je prvič odprl svoja vrata. Muzej skrbi za premično kulturno dediščino Bele krajine, »ki jo predstavljajo predmeti in zbirke arheologije, etnologije, kulturne zgodovine, novejše zgodovine in umetnostne zgodovine«. (vir: spletna stran muzeja) Med stalne zbirke štejejo naslednje razstave: Radio, Arheologija, Kulturna zgodovina, Etnologija, Novejša zgodovina, Vinogradniška zbirka, Lapidarij. Muzej je odprt od ponedeljka do sobote od 9. do 17. ure ter ob nedeljah in praznikih od 10. do 14. ure.
Goriški muzej v gradu Kromberak
Goriški muzej Kromberk – Nova Gorica je pokrajinski splošni muzej. S svojim delovanjem pokriva območje historične Goriške, ki se nahaja na ozemlju Republike Sloveniji. Na sedmih različnih oddelkih muzeja, kjer so zastopane vse muzejske stroke, si med drugim lahko ogledaš zapuščine antičnega obdobja, zbirke dokumentov, fotografij, razglednic in partizanskega tiska in zbirko primorskih likovnih umetnikov 20. stoletja.
Kobariški muzej v Kobaridu
Kobariški muzej je zgodovinski muzej, ki je bil ustanovljen leta 1990 v prostorih nekdanjega Mašerovega kmečkega dvorca z namenom, da predstavi bogato zgodovino Kobarida in predvsem dogajanje na soški fronti. Stalna zbirka muzeja se razprostira v dvanajstih sobah, ki so razporejena v dveh nadstropjih. Pred vhodom v muzej obiskovalce pričakata razstavljena top in granata.
Muzej za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani
Muzej za arhitekturo in oblikovanje, ki je bil ustanovljen leta 1972 in se je včasih imenoval Arhitekturni muzej Ljubljana predstavlja osrednjo slovensko muzejsko ustanovo za področje arhitekture, fotografije, urbanizma ter industrijskega in grafičnega oblikovanja. V muzeju, ki se nahaja v prenovljenem delu Fužinskega gradu, je stalna Plečnikova razstava, poleg tega pa si je trenutno tudi možno ogledati naslednji razstavi: Oblikovanje republike: Arhitektura, oblikovanje in fotografija v Sloveniji 1991–2011 in Silent Revolutions – Sodobno oblikovanje v Sloveniji. Muzej je odprt od torka do nedelje, od 10. do 18. ure.
Muzej krščanstva na Slovenskem v Stični
Vsekakor zanimiv muzej za vsakogar, ki ga zanima zgodovina krščanstva na slovenskih tleh, saj je »Muzej krščanstva na Slovenskem osrednja slovenska muzejska ustanova na področju zbiranja, preučevanja in razstavljanja premične sakralne kulturne dediščine. […] Na eni strani muzej predstavlja različne zbirke premične sakralne kulturne dediščine, na drugi strani pa prinaša historični pregled družbenih tokov, v katerih je imelo krščanstvo pomembno vlogo.« (vir: spletna stran muzeja) Muzej je odprt od torka do nedelje, od 10. do 17. ure.
Muzej narodne osvoboditve Maribor v Mariboru
Muzej narodne osvoboditve Maribor ima svoje prostore v meščanski vili na vogalu v starem jedru mestu v bližini mestnega parka. »Gre za zgodovinski muzej, ki se ukvarja z muzeološko in historiografsko obravnavo novejše zgodovine severovzhodne Slovenije« (vir: spletna stran muzeja), med drugim pa si je možno ogledati tudi zbirka o narodnoosvobodilnem boju. Muzej je odprt od ponedeljka do petka, od 8. do 17. ure, in ob sobotah od 9. do 12. ure.
Podzemlje Pece v Mežici
Podzemlje Pece v Mežici je danes turistični rudnik in muzej, sicer pa gre za enega najstarejših evropskih rudnikov, saj naj bi rude na tem območju kopali že Rimljani. Zaradi izčrpanja rudnih zalog je bil leta 1988 sprejet zakon o postopnem zapiranju rudnika, leta 1994 pa je bil rudnik preurejen v muzej. Na ogled so muzejska stavba in rudnik, znotraj katerega sta urejena tudi kolesarska steza in prostor namenjen koncertom in drugim različnim dogodkom.
Tehniški Muzej Slovenije v Bistri pri Vrhniki
Tehniški muzej Slovenije (TMS) se nahaja v nekdanjem kartuzijanskem samostanskem oziroma grajskem kompleksu v Bistri pri Vrhniki. Kot pove že ime samo, si lahko obiskovalci TMS-ja ogledajo različne zbirke s področja tiskarstva, kmetijstva, prometa, tekstila, elektrotehnike, ribištva, lovstva, lesarstva in gozdarstva.
Vojaški muzej Slovenske vojske v Mariboru
Vojaški muzej Slovenske vojske se od januarja 2009 se nahaja v Kadetnici Maribor. V muzeju se med drugim nahajajo naslednje zbirke: zbirka orožja, zbirka tekstilij in vojaške opreme, zbirka oklepnih vozil in artiljerijske oborožitve, zbirka arhivalij in zemljevidov ter zbirka medalj, oznak in činov.
Železniški muzej Slovenskih železnic v Ljubljani
Železniški muzej Slovenskih železnic skrbi za ohranjanje zgodovine železnice v Sloveniji, v njihovi zbirki pa se nahaja »več kot šestdeset lokomotiv je v naši muzejski zbirki in več kot petdeset drugih vozil, pa še več tisoč muzealij iz drugih železniških področij, kar je glede na število prebivalcev v Sloveniji rekordno veliko« (vir: spletna stran muzeja), ki si jih lahko ogledaš od torka do nedelje, od 10. do 18. ure.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej