Znanstveniki z italijanskega inštituta za geofiziko in vulkanologijo so po nedavnem potresu, ki je stresel Japonsko s kar 8,9 stopnje po Rihterjevi lestvici, ugotovili, da je potres sprožil spremembe na globalni ravni. Potres je bil namreč tako močan, da je premaknil zemeljsko os za 25 centimetrov. Največji japonski otok, Honshu, na katerem je bil tudi epicenter enega najmočnejših potresov, odkar jih merimo, pa naj bi se – po podatkih ameriških raziskovalcev – premaknil za 2,4 metra.
Potres na Japonskem bo vplival na dolžino dneva
Oba premika bosta imela posledice za celotno Zemljo – sicer minimalne, a vendarle. Zaradi prerazporeditve mase planeta, se bo Zemlja začela vrteti nekoliko počasneje, a po navedbah nekaterih znanstvenikov, naj bi se resnejše posledice tega začele kazati šele čez stoletja – če sploh. Zaradi počasnejšega vrtenja se bo po pričakovanjih strokovnjakov spremenila dolžina dneva, pri čemer naj bi šlo največ za minuto, pričakujemo pa lahko tudi manjše spremembe v menjavi letnih časov.
Potres na Japonskem je povzročil tudi, da so se nekateri deli države pogreznili, zato japonski strokovnjaki že svarijo, da je možno, da bodo nekateri deli obale, ki so sedaj pod vodo zaradi cunamija, tudi ostali potopljeni za vedno. Poleg tega pa vsi svarijo, da Japonci še nikakor niso varni, saj zna tako močnemu potresu slediti še kakšen. Sicer pa japonski znanstveniki pravijo, da se tako močan potres, kot je bil petkov, zgodi enkrat na 1000 let.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej