Ruska novičarska stran City Reporter je izvedla eksperiment. 1. decembra so ves dan objavljali zgolj pozitivne vesti – obiskanost strani pa je posledično padla za dve tretjini.
Žalostna resnica
Ljudje radi filozofiramo in moraliziramo o vlogi medijev v družbi in jih kritiziramo, kako škodljivo vplivajo na družbo. Kaj pa, ko bi se končno sprijaznili s tem, da so mediji le odsev družbe in da je njihov negativen vpliv ‘zgolj’ ta, da reproducirajo nekatere slabe družbene fenomene.
Mediji, denimo, niso izumili lepotnega ideala vitkosti. Mediji se niso kar sami odločili, da so privlačni le mišičasti moški. A, po drugi strani, brez medijev te ekstremne ideje o lepoti ne bi dosegle takšnega razmaha. Strinjajmo se torej, da so mediji so-krivi.
Pogosto medijem očitamo, da širijo negativen pogled na svet, da poročajo le o smrti, nesrečah in boleznih. To je res. In zakaj? Ker ljudje drugega nočejo.
Ruski spletni portal City Reporter je izvedel zanimiv poskus, pri katerem so ves dan objavljali le pozitivne vesti. Namesto ‘Prekajen losos povzroča raka’ so denimo poročali, da ‘Kljub močnemu sneženju na cestah ni težav’. In kakšen je bil rezultat 24-ih ur pozitivnih novic? Obisk spletne strani na ta dan je bil dve tretjini slabši, kot sicer.
Urednica portala, Viktorija Nekrasova, je na svojem Facebook profilu zapisala: ”Ves dan smo se trudili, da bi v dnevnih novicah našli pozitiven vidik in mislim, da nam je to uspelo. A kaj, ko ljudi to ne zanima.” Že naslednji dan so tako zopet pisali o sporih, umorih, nesrečah, goljufijah in vojnah.
Zato naslednjič, preden se obregnemo ob kakovost vsebin na spletu, pomislimo na zadnjih 5 naslovov, na katere smo kliknili. Smo izbrali kakovost ali sranje, ki ga tako zelo črtimo?
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej