1. Hitrost
Neprilagojena hitrost je najpogostejši vzrok prometnih nesreč tako pri nas kot po svetu. Že posledice padca iz skuterja pri hitrosti 50 km na uro so lahko tragične, kaj šele, če drvimo več kot 100 kilometrov na uro. Zato hitrost vožnje vedno prilagodite razmeram v prometu. Slovenska policija si sicer vsako leto – še posebej v sezoni motoristov – prizadeva, da bi bilo smrtnih žrtev med motoristi čim manj. Lansko leto jih je bilo tako za 11 (17) manj kot leto poprej (28).
2. Čelada
Čelada na motorju naj postane nekaj najbolj samoumevnega, tako za vas kot za vašega sovoznika. Motorist je v nasprotju z voznikom avtomobila, ki je zaščiten s pločevino, direktno izpostavljen cesti in ostalim udeležencem v prometu. Vsekakor si omislite čim bolj kvalitetno čelado.
3. Zvok motorja
Hupa je zelo pomemben del motorja, s katero lahko jasno in glasno opozorite nase. Naj ne sameva v tišini. Navadite se jo uporabljati, ko prehitevate druga vozila ali se bližate neprevidnemu pešcu. S tem lahko vam ali drugim rešite življenje.
4. Zavore
Pri mehaniku preverite tako sprednje kot zadnje zavore in jih zamenjajte, v kolikor je to potrebno. Ravno tako ni odveč previdnost pri zaviranju, saj lahko nenadno zaviranje povzroči padec.
5. Pnevmatike
Obvezno preverite pnevmatike vašega motorja. Poskušajte se spomniti, kako stare so in jih natančno preglejte, ali niso morda na kakšnem mestu obrabljene. Preverite tudi, če so ustrezno napolnjene. Redno kontrolirajte tudi pritisk v pnevmatikah.
6. Podlaga
Vožnjo vedno prilagodite podlagi. Ceste so polne lukenj, ki lahko povzročijo grde padce. Ravno tako morate biti previdni pri plastičnih oznakah na cesti, oznakah na prehodu za pešce in vseh obarvanih delih ceste, saj so oznake plastificirane in zato spolzke. Pozorni bodite tudi na makedam ter tramvajske linije.
7. Ogledala
Seveda se tudi sami zavedate, kako nevarna je vožnja brez rednega pogledovanja v vzvratno ogledalo. Navadite se, da redno preverite, ali se vam kdo približuje ali če vas namerava kdo prehiteti. To je lahko ključnega pomena, da se izognete morebitni nevarni situaciji.
8. Motoristična oprema
Vsak dober motorist redno uporablja motoristične rokavice, jakno, očala in škornje. Ravno tako ledvični pas. Opreme je dandanes na pretek, zato se dobro pozanimajte o kvaliteti posameznih izdelkov.
9. Sovoznik
Če imate sopotnika, ga navadite, da se med vožnjo ne preseda. Na vas pa je, da prilagodite vožnjo bolj obremenjenemu motorju in mu priskrbite motoristično čelado.
10. Smernik
Na koncu naj vas spomnimo, da redno in brez izjeme uporabljajte smernike. Ti niso za varnost nič manj pomembni kot uporaba čelade. Ogromno nesreč se zgodi, ko motoristi zavijajo, ne da bi avtomobili za njimi to pravočasno opazili. Uporabite jih torej dovolj hitro in v vzvratnem ogledalu vedno preverite, ali je voznik vozila za vami opazil, da zavijate.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej