Bolj ekološko ne gre – pri gradnji se dolge vreče z zemljo napolnijo na mestu samem. Zemlji in pesku se lahko dodajo stabilizatorji, kot je cement, lepilo ali natrijev karbonat, ter seno. Idealna mešanica sestoji iz 70 % peska in 30 % gline. Vreče se zlagajo ena na drugo, vse skupaj pa na koncu prekrije sloj gline.
Vreče iz vrečk
Vreče, ki jih graditelji uporabljajo pri svojih podvigih, so narejene iz odpadnih nakupovalnih vrečk in ker strokovnjaki zagotavljajo, da tovrstna plastika razpade šele po 1000 letih, torej ni treba, da je imetnika takšne domačije strah, da bi se mu stene porušile. Odločilnega pomena je namreč omet – sloj gline, ki preprečuje, da bi material preperel zaradi izpostavljenosti sončni svetlobi.
Temelji
Temelji so odvisni od lege. Če je na primer območje deževno, arhitekti pod vreče naložijo kamenje, ki zagotavlja zadostno drenažo. Med plastmi vreč je nameščena bodeča žica, ki preprečuje zdrse in s tem nudi tudi protipotresno zaščito.
Postopek
Najbolj dolgotrajno je polnjenje vreč, ki poteka na sami zgradbi. Spletna stran CalEarth ocenjuje, da lahko tri relativno fit odrasle osebe v dolžino položijo približno 30 m vreč na dan.
Osnovna ideja
Prototip je razvil in v Kaliforniji tudi postavil v Iranu rojeni arhitekt Nader Khalili. Leta 1991 je ustanovil neprofitno organizacijo za raziskave in izobraževanje Californian Institute of Earth Art and Architecture (CalEarth).
Uporaba zunaj zemeljske orbite
Koncept je arhitekt predstavil tudi NASI, saj bi tovrstni način gradnje lahko uporabljali za gradnjo habitatov na Luni in Marsu, vreče so namreč lahke in ne zasedejo dosti prostora, graditev pa je proti ostalim načinom gradnje izredno enostavna in ne zahteva kompleksnih strojev, materiala, niti ne dosti orodja.
Aerodinamična oblika
Zaradi svoje zaobljene oblike so tovrstne stavbe odporne na močan veter. Odporne so proti potresom, ognjevarne, v njih se ni treba bati poplav (protipoplavne nasipe gradijo prav iz vreč, napolnjenih s peskom). Gradnja je poleg vsega tudi zelo hitra – ekološki dom z dvema kupolama lahko zgradimo v 10 tednih.
Razgradljive vreče
Nekateri ekološko bolj ozaveščeni graditelji vreče uporabljajo le kot začasno posodo za polnilo; vreča v določenem času razpade, material v njej pa ostane na svojem mestu. V tem primeru je potrebno uporabiti trdilna sredstva (kot je npr. cement v razmerju 5–10 %; vse je potrebno dobro premešati in na koncu poteptati). Lahko se uporabi tudi čisto glino.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej