1. Kompleks Lotus Riverside se je zrušil zaradi dežja
Kompleks Lotus Riverside v Šanghaju je sestavljalo 11 stavb na obrežju. Junija 2009 so projekt skoraj dokončali ter prodali večino stanovanj v kompleksu, ko so delavci nekega jutra eno izmed stavb našli dobesedno prevrnjeno na tleh.
Kaj je šlo narobe: Glavni krivec sta bila podzemna garažna hiša in dež. Stavba je bila očitno dobro zgrajena, saj je ostala v »enem kosu«, ko se je prevrnila, a težave so bile okoli nje ali natančneje, pod njo. Ko so začeli graditi garažno hišo, so delavci vso zemljo od tam prestavili na kup blizu zaliva. Čeprav so nekateri opozarjali na nevarnosti takšnega načina gradnje v bližini reke, so inženirji vsa opozorila ignorirali in nadaljevali s projektom. Le nekaj dežja je bilo potrebnega, da je reka naplavila območje, pri čemer so se zmehčali temelji stavbe. Pomanjkanje trdne opore je povzročilo, da je stavba zdrsnila, se v enem kosu prevrnila na tla in se le za las izognila domino efektu, pri katerem bi lahko porušila še ostale stavbe.
2. Koncertna dvorana Walt Disney oddaja toplotne žarke
Arhitekturni izdelki Franka Gehryja so vsekakor zanimivi. Njegovi dizajni so odštekani, valoviti in na videz zelo nenavadni. Zato ni prav nič nenavadnega, če občasno kak tak objekt povzroči težave kot so stalno otresanje snega na mimoidoče pešce, oteženo sprehajanje v visokih petah ali pa oddajanje toplotnih žarkov na vse, kar je v njegovi bližini.
Kaj je šlo narobe: Kot je vidno iz fotografije, je stavba zelo svetleča in odbija svetlobo. Kadar se svetloba zbere v eni točki in ima ravno pravi naklon, lahko dobimo laser. Disneyjeva koncertna dvorana je v svoji prvotni obliki sosednjim stavbam povzročala prave preglavice, saj je temperaturo v njihovih prostorih dvignila za kar 8 stopinj Celzija, poleg tega pa je tudi oddajala izjemne količine svetlobe, ki je seveda sevala skozi okna v prostore sosednjih stavb. Težavo so malce omilili, ko so malce predelali zunanje stene koncertne dvorane.
3. Stadion Tropicana Field
Težava stadiona Tropicana na Floridi, v katerem se odvijajo bejzbolske tekme, ni v njegovem igrišču, temveč na stropu stadiona.
Kaj je šlo narobe: Na stropu visijo brvi, ki motijo tekme, saj odbite žoge velikokrat obtičijo na njih. Žoge se včasih tudi odkotalijo v roke nasprotnika domače ekipe, kar razjezi marsikaterega navijača domače ekipe Tampa Bay Devil Rays.
4. Stolpnica John Hancock je ogrožala mimoidoče
John Hancock Center je najvišja stavba v Bostonu, sprva pa je imela eno pomanjkljivost. Z nje so namreč zelo rada padala okna na bližnje pločnike, kar je predstavljalo veliko nevarnost za mimoidoče.
Kaj je šlo narobe: Tu seveda ne govorimo o majhnih oknih, temveč ogromnih oknih, ki pokrivajo cele stene stavbe, od koder pa ni odpadlo le nekaj oken, temveč na stotine njih. Zadeva je postala tako problematična, da je policija ob močnem vetru zavoljo varnosti pešcev zavarovala območje okoli stavbe. Januarja 1973 je v močnem neurju s fasade stavbe odpadlo preko 60 oken. Nato je skupina inženirjev, arhitektov in gradbenikov rešila problem, za popravilo stavbe pa so porabili 7 milijonov dolarjev.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej