Tempelj v Orkneyju pomembnejši od Stonehengea
Arheologi, ki so nad odkritjem povsem navdušeni, zatrjujejo, da naj bi bil pet tisoč let star tempelj v Orkneyju celo bolj pomemben od samega Stonehengea. Prizorišče, ki so ga poimenovali Ness of Brodgar, je pod drobnogled vzela BBC-jeva dokumentarna serija A History of Ancient Britain, kjer so dih jemajočo zgodovinsko utrdbo opisali kot »največje odkritje v življenju«. Zaenkrat je med izkopavanjem na plan pogledalo 14 zgradb, vse iz kamene dobe, vendar so po zaslugi napredne tehnologije uspeli razkriti, da je pod zemljo ležalo vsega skupaj 100 zgradb, ki tvorijo tempelj oziroma sveto območje. Do zdaj so Stonehenge smatrali za središče neolitske kulture, vendar bi ta naslov utegnilo prevzeti prizorišče na Orkneyju. Tempelj naj bi namreč predstavljal pot do razvozlanja skrivnosti religije v času neolitika.
Sanje vsakega arheologa
Strokovnjaki menijo, da bo prizorišče ponudilo vpogled v kulturo ljudstev v neolitiku. Obetale naj bi se tudi razlage o tem, kako so ljudstva v tistem času razumela svet okoli sebe in vesolje. Nick Card, arheolog z Univerze škotskega višavja in otokov (University of the Highlands and Islands), pravi, da gre za sanjsko prizorišče vsakega arheologa in da navdušenje sploh ne pojenja. Nekateri deli templja so 800 let starejši od Stonehengea, ki leži okoli 800 kilometrov južneje. Tempelj je zelo blizu znamenitosti Ring of Brodgar in stoječih kamnov Stennessa ter je obdano z obzidjem, ki naj bi merilo 3 metre v višino. Na notranjih zidovih zgradb so tudi risbe, ki naj bi zdaj veljale za najstarejšo najdeno umetnost iz kamene dobe. Zaenkrat je bilo pregledanih le 10 odstotkov prizorišča, desetletja dolgo pa bi lahko trajalo odkrivanje in analiza vsega, kar tam leži.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej