Desetkrat višja slanost od običajne morske vode
Mrtvo morje je zaradi svoje zaprtosti bolj podobno velikemu slanemu jezeru, saj je njegov edini dotok reka Jordan, naravnega odtoka pa nima. Jezeru, ki leži na meji med Izraelom in Jordanijo, v hebrejščini pravijo Jam ha Melah, kar pomeni Jezero soli. Povprečna slanost vode namreč znaša okoli 28 %, v nekaterih predelih celo čez 30 %, kar je desetkrat več od slanosti v običajni morski vodi. Prekaša ga le eno jezero na svetu, in sicer Asalsko jezero v Afriki z okoli 35-odstotno slanostjo. Zaradi visoke slanosti v morju skorajda ni življenja. V njem prebiva le nekaj mikroorganizmov in od tu tudi izhaja ime Mrtvo morje.
Najnižja točka na Zemlji
Zanimivo je, da gladina Mrtvega morja leži več kot 400 metrov pod siceršnjo gladino morja in tako velja za najnižjo točko na Zemlji. Obala Mrtvega morja pa je tako najnižje ležeča kopenska točka na svetu. A gladina iz leta v leto še naprej upada, saj je edini pritok v morje reka Jordan, ki pa ne zadošča za ohranjanje stalnega nivoja vode. Dotok vode iz reke je vedno manjši, saj vodo Izrael in Jordanija uporabljata za preskrbo s pitno vodo, namakanje obdelovalnih površin in oskrbovanje podjetij. Zaradi tega je Mrtvo morje ogroženo in po mnenju nekaterih strokovnjakov bi lahko v roku 50 let popolnoma izginilo. K temu pripomore tudi močno izhlapevanje, saj naj bi zaradi suše in visokih temperatur vsako leto izhlapelo kar precej vode. Poleg tega se ves čas zmanjšuje tudi površina morja, ki naj bi se v zadnjih desetletjih skrčila kar za tretjino.
Lebdenje na vodi
Visoka slanost Mrtvega morja povzroči, da je gostota vode večja kot v običajni morski vodi, zaradi česar se tudi težji predmeti obdržijo na površini. Kopanje v tem morju je zato za obiskovalce prav posebno in povsem nenaporno doživetje, saj je praktično nemogoče potoniti. Običajno plavanje ni izvedljivo, pa tudi potrebno ne, saj zaradi slanosti in gostote voda človeka obdrži na površju. Zato se samo udobno namestite in s seboj vzemite knjigo ali časopis, da vam med ležanjem na vodi ne bo preveč dolgčas. Voda naj bi imela tudi zdravilne učinke, saj je bogata z mineralnimi snovmi, ki se kopičijo v zanimive solne stebre in gričke, visoke tudi več kot 100 metrov, ki so prava paša za oči.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej